19 / 04 / 2024

10 bin broker'a ihtiyaç var

10 bin broker'a ihtiyaç var

Hem para kazanmak hem de iyi bir kariyer yapmak isteyenler, bu haber size göre. Türkiye'de ilk etapta 10 bin mortgage broker'ına ihtiyaç var.Emlakçılar mortgage sisteminin devreye girmesi ile mesleki eğitim alarak mortgage broker'ı olacak. Sektörde 2 yıl içinde 10 bin mortgage broker'ına ihtiyaç duyulacak.

Bireysel yatırımcıların tasarruflarını yeniden konuta yönlendirmesi ile ivme kazanan gayrimenkul sektöründe alım ve satım işlemlerine aracılık eden ve halk dilinde komisyoncu olarak da adlandırılan emlakçılar mortgage ile kabuk değiştirdi. Eğitimli ve nitelikli eleman istihdamına yönelik süreçte gelinen son nokta İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası ve özel eğitim kurumları işbirliğiyle mortgage broker'ı yetiştirmek.

ULUSLARARASI İŞ İMKÂNI

Emlakçılar artık düzenlenen 'mortgage broker'lığı kurslarına devam ederek, yatırımcılara emlak danışmanlığı hizmeti verecek. Mortgage broker'ları tüketicinin mali tablosuna göre en uygun faizli konut kredisini ve gayrimenkulü müşteri için bularak alım satım işlemlerini gerçekleştirecek. Broker'lık kursuna katılan kursiyerler konut finansmanı, vergi mevzuatı, mortgage yasası ve düzenlemeler ile ilgili eğitim alacak. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası İkinci Başkanı Nizamettin Aşa, mortgage sisteminin işlerlik kazanmasıyla birlikte 2 yıl içerisinde sadece İstanbul'da 10 bin broker'a ihtiyaç duyulacağını söyleyerek, ''Mortgage broker'lığı kursunu bitiren kursiyerlere uluslararası alanda işbirliği yaptığımız Dünya Emlak Merkezi'nde staj ve iş imkânı da sağlayacağız. Finans kuruluşlarından şimdiden eleman talepleri gelmeye başladı'' dedi. Özel eğitim kurumu Karacan Akademi tarafından İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası işbirliğiyle düzenlenen bu kurslara şu anda 100 kursiyerin devam ettiğini belirten Karacan Akademi Genel Koordinatörü Kenan Sağol ise mortgage broker'i olmak için en az lise mezunu şartı aradıklarını kaydederek, 8 haftalık eğitimden sonra kursiyerlerin mortgage broker'i olarak kursu tamamlayacaklarını belirtti. Avrupa ve ABD'de gayrimenkullerin broker'lar olmadan el değiştirmediğine dikkat çeken Kenan Sağol, önümüzdeki dönemde işlerlik kazanacak mortgage piyasası için 100 broker daha yetiştirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

İSTANBUL Emlak Komisyoncuları Odası verilerine göre, İstanbul'da 100 bin emlakçı faaliyet gösteriyor ancak odaya kayıtlı emlakçı sayısı sadece 8 bin. Uzmanlar, milyarlarca dolarlık büyüklüğe sahip sektörde kayıtdışılık, suiistimal ve müşteri memnuniyetsizliğinin temel nedeni olarak konusunda uzman olmayan ve eğitimsiz çalışanların büyük rol oynadığına dikkat çekiyor. Avrupa ve ABD'de en gözde meslekler arasında yer alan mortgage broker'lığı gençlerin en çok tercih ettiği meslekler arasında yer alıyor. ABD'de faal 40 bin mortgage brokere yılda 150-200 bin dolara kadar gelir elde ediyor.

(Sabah)


Geri Dön