25 / 04 / 2024

11 yıl sonra bir ilk! Dünyayı yakından ilgilendiren flaş karar

11 yıl sonra bir ilk! Dünyayı yakından ilgilendiren flaş karar

Avrupa Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde yüzde 0,5'e yükseltti. Mevduat faizi de 50 paz puan artışla sıfıra düştü. Banka böylece faizde 11 yıl sonra yukarı yönlü adım geldi.Avrupa Merkez Bankası (ECB) piyasaların yakından takip ettiği faiz kararını duyurdu.

Avrupa faiz oranını 50 baz puan artırarak 2011 yılından bu yana ilk kez faiz artırımı yaptı. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 0,5'e yükseltti. Mevduat faizi de 50 baz puan artışla sıfırlandı. Avrupa'da negatif faiz dönemine son verilmesinin ardından euro yükseldi. Karar öncesi 1.01 olan euro/dolar paritesi kararın ardından 1.02'ye oldu.


Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com.tr’de yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com.tr herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com.tr bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com.tr'de yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön