01 / 03 / 2024

2018'de kira gelir vergisi nasıl hesaplanacak?

2018'de kira gelir vergisi nasıl hesaplanacak?

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği ile kira gelir vergisindeki yeni götürü gider uygulamasına açıklık getirildi. Peki, yeni götürü gider uygulaması ile kira gelir vergisi nasıl hesaplanacak?Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren Torba Yasa kapsamında yer alan yeni kira gelir vergisi götürü gider uygulaması ile ilgili açıklamalar Gelir Vergisi Genel Tebliği kapsamında açıklandı.

 

Kira gelir vergisi olan gayrimenkul sermaye iradının safi tutarının tespitinde, hasılatın yüzde 25’i nispetinde uygulanmakta olan götürü gider, hasılatın yüzde 15’i olarak belirlenmişti. Uygulama 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak.

 

Peki, yeni götürü gider uygulaması ile kira gelir vergisi nasıl hesaplanacak?

 

Örnek 1: 


Bayan (A), sahibi bulunduğu gayrimenkulünü mesken olarak kiraya vermiş olup 2017 takvim yılında toplam 13 bin 900-TL kira geliri elde etmiştir. Başkaca herhangi bir geliri bulunmayan Bayan (A), gayrimenkul sermaye iradının safi tutarının tespitinde götürü gider yöntemini seçmiştir.

 

Buna göre; Bayan (A)’nın 2017 yılında elde ettiği gayrimenkul sermaye iradının safi tutarı aşağıdaki gibi hesaplanacaktır:

 

2018 de kira gelir vergisi nasıl hesaplanacak?


Örnek 2:

 

Bay (B), sahibi bulunduğu gayrimenkulünü işyeri olarak serbest meslek erbabı olan Bay (C)’ye kiralamış olup 2017 takvim yılında brüt 40 bin TL kira geliri elde etmiştir. Başkaca herhangi bir geliri bulunmayan Bay (B), gayrimenkul sermaye iradının tespitinde götürü gider yöntemini seçmiştir.

 

Buna göre; Bay (B)’nin 2017 yılında elde ettiği gayrimenkul sermaye iradının safi tutarı aşağıdaki gibi hesaplanacaktır:

 

2018 de kira gelir vergisi nasıl hesaplanacak?

 

 

Gelir Vergisi Genel Tebliği 2017!
 


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

 


Geri Dön