25 / 07 / 2024

3. köprünün yapım kararı protesto edildi

3. köprünün yapım kararı protesto edildi

İstanbul Boğazı'na yapılması planlanan ve aylardır güzergahının neresi olacağı tartışılan 3'üncü köprünün yapım kararı, protesto edildi


Sentez Mekanik 10. yıl dönümünü kutladı!


Köprünün geçeceği olası güzergahlarda yaşayan vatandaşlar ve köprü yerine yaşam platformu üyeleri, el ele tutuşarak yürüdü. İnsan zinciri oluşturduklarını ifade eden grup, 3'üncü köprüye izin vermeyeceklerini söyledi.

Sarıyer Hacıosman mahallesinde toplanan grup, "3'üncü köprü bir cinayettir. 27 Nisan 1995, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan" ve "Rant köprüsüne geçit yok. Mahalleme dokunma" yazılı pankartlar taşıdı. Ellerinde, "Köprü değil orman", " Köprü değil su", "Köprü değil yaşam" ve "Köprü değil toplu ulaşım" yazılı dövizler taşıyan grup, sık sık "Köprüyü yapanlar, memleketi satanlar" ve "İnsanca bir yaşam istiyoruz" sloganları attı. Bazı vatandaşlar eyleme çocukları ile birlikte katıldı. Tarabya bayırından yürüyüşe geçen grup, Büyükdere caddesi üzerinde, tek sıra oluşturarak el ele tutuştu. Yoldan geçen otomobillerin de klakson çalarak destek verdiği insan zinciri, İstanbul Çevre ve Orman Müdürlüğü önünde sona erdi. Burada grup adına basın açıklamasını okuyan, Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Kader Cihan şunları söyledi:

"AKP hükümeti, İstanbul'da halkın yararlandığı son doğal ve kamusal alanları da hızla büyük sermaye ve rant çevrelerine peşkeş çekmeyi planlıyor. 3'üncü köprü adı verilen organize cinayet projesini sermayeye altın tepsi içinde sunarak, İstanbul'un son orman alanlarını, su havzalarını ve yoksul halkın yaşam alanlarını hedefine koyan işgali yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, bir süre önce olası 3'üncü köprü güzergahının Tarabya-Beykoz yada Sarıyer-Yuşa Tepesi hatlarından birisi olacağını açıkladı. İstanbul halkı olarak evlerimizi yıkmanıza, ormanımızı ve suyumuzu yok etmenize, kısacası geleceğimizi karartmanıza seyirci kalmayacağız. 3'üncü köprünün hedef tahtasına konulan İstanbul'un kuzey ormanları, yüzlerce yıllık su bentleri ve su havzaları, halkımızın ortak değerleridir. Bugün burada kurduğumuz insan zinciriyle, bu ortak değerimizi yağma çetelerine karşı savunacağız. İstanbul için raylı sistem ağırlıklı, deniz yolunu en etkin biçimde kullanan ve otobüslerle desteklenmiş bir toplu taşıma sisteminin oluşturulması gereklidir. 3'üncü köprü denen rant projesini durdurana kadar, rant değil yaşam kazanana kadar mücadelemize devam edeceğiz"
İsmail Aktaş / Radikal

Konu ile ilgili basında yer alan diğer haberler

Boğaz'a üçüncü köprüye hayır
İstanbul Boğazı'na yapılması planlanan üçüncü köprü bir grup tarafından protesto edildi.
Sarıyer'deki Hacıosman kavşağında toplanan `3. Köprü Yerine Yaşam Platformu' üyeleri, ellerindeki dövizlerle sloganlar atarak bir süre yürüdü. Ardından Parkorman'a kadar yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda insan zinciri oluşturan grup üyeleri, zaman zaman trafiği aksattı. Grup adına İstanbul Çevre ve Orman Müdürlüğü önünde basın açıklaması okuyan Kader Cihan, İstanbul'u ve İstanbulluları yok sayarak, orman ve su havzalarının yağmalanmaya çalışıldığını öne sürdü. Cihan, üçüncü köprüyle sadece ormanlara değil, yoksulların evlerine ve yaşam alanlarına da saldırıldığını söyledi. Üçüncü köprünün kentin ulaşım sorununu çözemeyeceğini de savunan Cihan, köprünün İstanbul için bir ihtiyaç olmadığını belirtti.
Radikal


Geri Dön