02 / 03 / 2024

400 milyon dolara Astana'ya Küçük Antalya!

400 milyon dolara Astana'ya Küçük Antalya!

  Fettah Tamincenin Kazakistanın başkenti Astanada yaptığı Han Çadırı, Antalya temasıyla kuruldu. 400 milyon dolara mal oldu. Görkemli açılış törenine 6 ülkenin devlet başkanı katıldı. Nazarbayevin isteği üzerine AVM adeta küçük bir Antalya gibi tasarlan 

Kazakistanın başkenti Astanada Sembol İnşaat tarafından inşa edilen 150 metre yüksekliğindeki Han Çadırının açılışına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Birleşik Arap Emirlikleri Şeyh Muhammed Bin El Nahayan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan katıldı.

Görkemli açılışta, atlı süvarilerin yaptığı akrobasi şovu ve Orta Asya çadır canlandırmaları ayakta alkışlandı. Yapılan havai fişek gösterisi ise yarım saati buldu. Astananın başkent ilan edilişinin 12. yıldönümünde resmi törenle açılışı yapılan Han Çadırı etkinliklerine katılan bölgedeki işadamları ilk kez bu çapta bir kutlamaya tanıklık ettiklerini söyledi.

Konyaaltı plajı var!

Nazarbeyevin isteği üzerine alışveriş merkezi adeta küçük bir Antalya gibi tasarlandı. Nazarbeyev proje aşamasında dünyanın en soğuk ülkeleri arasında sayılan Kazakistanda dışarıda hava -40 derece iken, içeride Akdeniz ikliminin yaşatılmasını ve deniz imajının yaratılmasını istedi. Bunun üzerine harekete geçen Sembol İnşaat mimarları Fettah Tamincenin de onayıyla Konyaaltı plajının benzerini Astanada yarattılar.

Bunun için 120 bin metrekarelik 4 katlı alışveriş merkezinin üst katı tamamen yapay bir plaj olarak tasarlanırken Antalyanın falezleri örneklendi. Alışveriş merkezini birlikte gezdiğimiz Fettah Tamince plaja tonlarca kumu ise Maldivlerden taşıdıklarını söyledi.

Çadırı yapım aşamasında sürekli ziyaret eden Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Türk işadamlarına Kazakistanın yapımındaki emeklerinden dolayı teşekkür etti. Açılışa Türkiyeden katılan işadamları Mustafa Süzer, İlyas Öztürk, Aziz Torun, Tamincenin Kazakistana kazandırdığı bu yapılarla şehrin hızla Orta Asyanın Dubaisi olmaya aday olduğunu belirttiler.

Açılışa 3 milyon dolar

Açılışta ünlü tenor Andrea Bocelli sahne aldı. Bir saati aşkın süren konserde görme özürlü İtalyan tenoru liderler ayakta alkışladı.

Ses ve ışık gösterileri Orta Asya göçebe hayatını betimleyen canlandırmalar ve atlıların yaptığı açılış törenine 3 milyon dolar harcandı. Etkinlikler gece saat 2de bitti.

125 bin metrekarelik dev çadır

-  Başkent Astanada Sembol İnşaat tarafından yapımına Ağustos 2006da başlanan Han Çadırı, Orta Asyanın geleneksel çadır kültürüne eklenen modern izlerle futüristik bir yapı olarak tasarlandı.

-  Projesi İngiliz mimar Norman Foster tarafından çizilen çadırın toplam kapalı alanı 125 bin metre kare.

-  Temel oturum alanı 51 bin metre karede olan merkezin temel inşaatına 12 metre uzunluğunda 12 bin 600 adet çakma kazık ve 30 metre uzunluğunda 100 adet fore kazık çakıldı.

-  Bu kazıklar üzerine oturtulan bina 2 metre yüksekliğinde bir radye temel üzerine inşa edildi.

-  Yapıda toplam 180 bin metre kare kalıp, 26 bin 400 ton demir ve 145 bin metreküp beton kullanıldı.

-  400ü Türk olmak üzere projede Almanya, Rusya ve Kazakistandan toplam 650 dağcı çalıştı. Projede toplam çalışan işçi sayısı 2.500i buldu.

Tamince: Fütüristik   bir AVM yaptık

Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Haklı bir gurur yaşıyoruz. Yüzyılın mimari örnekleri arasında sayılacak fütüristik bir AVM yaptık dedi. 400 milyon dolara malolan ve içinde eğlence merkezi yanı sıra tartan pist gibi AVMlerde örneğine pek raslanmayan 1 kmlik koşu parkurunun da bulunduğu alışveriş merkezinin farklılığına dikkat çeken Tamince: Dünyada eşi benzeri olmyan bir eser ortaya koyduk. Dubaideki Burj-el Arab, Malezyadaki Petronas Kuleleri gibi yeni yuzyılın simgeleri arasına girecek bu binada insanlar çocuklarıyla gelip eğlenecek. Sinemaya gidecek alışveriş yapacak plajda güneşlenecek dedi.

Han Çadırında ilk doğum günü partisi

Han Çadırının açılışı ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayevin  70. doğum günü aynı güne denk geldi. Han Çadırında verilen partiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katıldı. Kutlamalar için şehre gelmesine rağmen Kırgızistan Devlet Başkanı Roza Otunbayevanın Han Çadırı açılışı ve Nazarbayevin doğumgünü partisine katılmaması dikkat çekti.

Songül Hatırasu / MİLLİYET

 


Geri Dön