21 / 02 / 2024

500 milyon dolarlık otel yaptı ismini Laleli esnafına kaptırdı

500 milyon dolarlık otel yaptı ismini Laleli esnafına kaptırdı

İsmailov, Antalya'da yaptırdığı 500 milyon dolarlık otelin ismi Mardan Palace oldu.

Referans Göktürk'te konut almak isteyenler için lansmana özel indirim!Azeri kökenli iş adamı Telman İsmailov'un 500 milyon dolara malolması beklenen Antalya'daki otelinde isim karmaşası meydana geldi. İsminin ilk başta 'Safisa İstanbul Palace' olmasına karar verilen 'ultra lüks' otelin isim hakkını İsmailov'dan önce tescil ettiren Arbat Şirketler Grubu'nun sahibi Sait Kaya, Safisa ismiyle şirket kurdu. Şirket ayrıca Safisa İstanbul Palace'ın çeşitli versiyonlarda internet ve e-posta adreslerini alıp, Antalya'da bir ofis açtı. Safisa İstanbul Palace oteline ulaşmak isteyenlerin karşılarına Laleli'deki bir otel çıktı. Arbat Şirketi'nin ana faaliyet alanı ise ayakkabıcılık.

'6 ay önce almışlar'

İsmailov'dan hızlı davranıp ismi tescil ettiren Sait Kaya, sonradan ismi İsmailov'a satmak istedi. Fakat anlaşma sağlanamadı. İsmailov da 500 milyon dolarlık otelin adının babasının ismi olan Mardan'ın yanına Palace kelimesini ekleyip Mardan Palace olmasına karar verdi. Konu hakkında Mardan Palace Genel Müdür Yardımcısı Levent Topçuoğlu, "Safisa İstanbul Palace ismini bizden yaklaşık 6 ay önce onlar almışlar. Sonradan bizle irtibat kurmaya çalıştılar. Konuyla muhasebe servisimiz ilgilendi. Herşeye rağmen biz bu konuda muzdarip duruma düşmedik. İsim karışıklığının otelimizi ticari olarak etkilemesinin beklemiyoruz. Bizim yaz sezonuyla pek işimiz olmayacak. Eylül ayında oteli hizmete sokmayı hedefliyoruz" dedi.

'Para sızdırmak istediler'
Diğer yandan Mardan Palace Reklam Tanıtım Basın ve Halkla İlişkiler Direktörü Ebru Gürman ise Arbat Şirketi'nin amacının para sızdırmak olduğunu vurgularken, Safisa İstanbul Palace ismini Arbat'ın bir yerden duyup, İsmailov'dan önce tescil ettirdiğine dikkat çekti. Sonradan koydukları Mardan Palace isminin Telman İsmailov'un babasının ismi olduğu ifade eden Gürman, "Aynı zamanda Mardan mitolojide akrep anlamına geliyor. Koskoca Telman İsmailov'dan bahsediyoruz, satın alır mı?" diye konuştu.

Yılda 2 milyar ciro yapıyor

Telman İsmailov Azeri kökenli Rus işadamı. İsmailov, bugün tekstilden kuyumculuğa, inşaattan turizme kadar 30'u aşkın şirketin sahibi. Şirketlerinin yıllık cirosunun 2 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Havuzunda Kız Kulesi'nin kopyası olacak

Gürman, 500 milyon dolar civarına malolacağını, 24 bin metrekarelik havuzunun Türkiye'nin en büyük havuzu olacağını vurguladı. 565 odası bulunan otelde 26 adet villa olacağına değinen Gürman, Kız Kulesi'nin bire bir boyutunda kopyasının otelin havuzunda inşa edildiğinin altını çizdi. Gürman, "Mardan Palace olarak odaları satma kaygımız yok. Otel, herşey dahil olarak pazarlamayacağız. Bunun nedeni hedef kitlemizin A+ müşterileri olması. Zengin Rus, Azeri ve Türk iş adamlarını hedefliyoruz. İstanbul Boğazı şeklinde inşa edilen havuzun Avrupa yakasını temsil eden kıyısındaki binalar Ortaköy, Arnavutköy, Asya yakasındaki binalar ise Kuleli Askeri Lisesi ve klasik Türk evlerinin mimari özelliklerini taşıyacak. Yakalar arasındaki ulaşım saltanat kayıklarıyla ile sağlanacak. Kayıklar Beşiktaş, Moda, Haydarpaşa'daki iskelelere yanaşacak. Bu iskelelerde farklı restoranlar bulunacak. Havuzun en iddialı restoranı ise tam ortasındaki Kız Kulesi şeklinde tasarlanan balık restoran olacak. İstanbul Boğazı şeklindeki havuzun iki yakasını birleştiren iki de köprü olacak. Ancak bu köprülerin modern çizgiler taşıyan iki Boğaz Köprüsü şeklinde olması yerine Leonardo Da Vinci'nin Galata Köprüsü için çizdiği proje dikkate alındı" dedi.

Fatih ATALAY / Sabah


Geri Dön