25 / 07 / 2024

6 soruda 2020 emlak vergisi muafiyeti!

6 soruda 2020 emlak vergisi muafiyeti!

Emekliler, ev hanımları, geliri olmayanlar ve engelliler belli şartlarda emlak vergisinden muaflar. Torba yasada ise geçmiş borçlara yapılandırma fırsatı sunuldu. Peki kimler emlak vergisinden muaf? İşte 6 soruda 2020 emlak vergisi muafiyeti...
Konut sahiplerinin emlak vergisi dönemi başladı. Belediyelere ödenen vergide ikinci taksitlerin ödemelerinin bu ay sonuna kadar yapılması gerekiyor. 

Ev sahipleri, rayiç bedelin binde 1'i (büyükşehirlerde binde 2'si) oranında, işyeri sahipleri rayiç bedelin binde 2'si (büyükşehirlerde binde 4'ü) oranında emlak vergisi ödemekle yükümlü. Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in haberine göre; bazı koşullara sahip vatandaşlar bu vergiden muaf sayılıyor. TBMM'de kabul edilen torba yasa ile getirilen yapılandırma imkanının içinde emlak vergisi borçları da yer alıyor. 

Geçmiş borcu bulunanlara, bunların faizlerini sildirip taksitle ödeme imkanı sunuldu. emlak vergisi muafiyeti şu şekilde:

1. Kimler emlak vergisi ödemiyor? 

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ile işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri.

2. Her konut için geçerli mi?
 
Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor.

Engelli, gazi, dul ve yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor. Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor.

3. Aynı ev iki kişiye aitse kim vergi ödüyor? 

200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar.

4. Yurt dışından emekli olanlar vergi ödüyor mu? 

Vergi istisnasından sadece Türkiye'deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanlar faydalanabiliyor. Yurt dışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorunda.

5. Konutta oturma şartı var mı? 

Hayır. Bu evde oturmanız ya da kiraya vermiş olmanız hakkınızı kaybettirmiyor. Bu evde oturmayıp başka yerde kirada oturuyor olsanız da emlak vergisi ödemiyorsunuz.

6. Müracaat etmek gerekiyor mu? 

Hak sahiplerinin meskenin bağlı bulunduğu belediyeye dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor!


Geri Dön