26 / 05 / 2024

Aareal Bank'ın kredileri 750 milyon euroya ulaştı

Aareal Bank'ın kredileri 750 milyon euroya ulaştı

Türkiye'de faaliyete başladığı 2005 sonundan bu yana 750 milyon euro kredi kullandıran Aareal Bank son krediyi kime verdi? Ayrıntılar için tıklayınTicari Gayrimenkul Finansmanı alanında Avrupa'nın önde gelen gayrimenkul bankalarından biri olan Aareal Bank, Türkiye'de ilk defa yabancı ortaklı yatırımcıya 77.5 milyon ABD Doları kredi verdi. Eskişehir'de geçtiğimiz Nisan ayında resmi açılışı gerçekleşen NEO Alışveriş Merkezi için verilen kredinin özelliği, Aareal Bank'ın Türkiye'de ilk defa yabancı ortaklı yatırımcıya sağladığı kredi olması. Müşterileri'nin ulusal ve uluslararası düzeyde gayrimenkul yatırımcılarından oluştuğu Aareal Bank'ın Türkiye Genel Müdürü Şenay Azak Matt; bugüne kadar 750 milyon euro'luk kredi verdiklerini, bu yıl sonu itibari ile hedeflerinin 1milyar euro'ya ulaşmak olduğunu belirtti.

1999 yılından beri Türkiye'deki faaliyetlerini sürdüren ve Türkiye Temsilcilik Ofisi'ni 2005'in Kasım ayında açan Aareal Bank, bugüne kadar yerli yatırım firmalarına kredi desteği verirken ilk olarak yabancı ortaklı yatırım firmasına kredi desteği vermiş oldu.

Verilen kredinin bir diğer özelliği de, Yapı Kredi Koray tarafından geliştirilen NEO projesinin hem inşaat hem de sonrasındaki satın alınma finansmanlarının tek bir bankadan sağlanmış olması.

77.5 milyon ABD Doları kredi, 7 yılda geri ödenecek. NEO Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Merrill Lynch ve Türkiye'deki yatırım ortağı Krea Gayrimenkul tarafından kurulan Bosphorus Real Estate Fund (BREF) in iştiraklerinden biri olan Riva Gayrimenkul tarafından satın alınmıştır. Yönetim ve işletmesi ise yine Krea Gayrimenkul'ün bir iştiraki olan yönetim ve kiralama hizmetleri konusunda uzmanlaşmış Reval şirketi tarafından yapılmaktadır.


Geri Dön