26 / 06 / 2024

Abdi İpekçi Spor Salonu’nda yıkım başladı!

Abdi İpekçi Spor Salonu’nda yıkım başladı!

1989'de hizmete açılan Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkımına başlandı. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu konuyla ilgili olarak, "Dünyaya örnek olabilecek bir tesis planlıyoruz" dedi. 

Zeytinburnu’nda yer alan ve 30 yıla yakın önemli karşılaşmalara sahne olan Abdi İpekçi Spor Salonu’nda yıkım başladı. Sözcü'de yer alan habere göre, Türkiye Basketbol Federasyonu Ragıp Buluç, Ziya Tanalı ve Ercan Yener’in mimarlığında, temelleri 1979 senesinde atılan ve aynı yıl suikast sonucu öldürülen gazeteci Abdi İpekçi’nin adı verilen spor salonunun yerine yenisinin inşa edileceğini belirtildi.

 

Yıkılan salon arazisinde, Basketbol Gelişim Merkezi adıyla yeni bir tesis inşa edileceği açıklandı. Unutulmaz müsabakalara imza atılan arazide; salonun yanı sıra alt yapılar için antrenman ve maç sahaları, A Milli Takımları için antrenman salonları, etkinlik ve seminer salonları, kamp merkezi, müze ve halka açık özel alanlar yer alacak. Yeni tesisin inşaatı, Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkım ve tahliye çalışmalarının tamamlanmasının ardından başlayacak.


TÜRKOĞLU: DÜNYAYA ÖRNEK OLABİLECEK BİR TESİS PLANLIYORUZ

Abdi İpekçi Spor Salonu'nun tahliye ve yıkım işlemlerinin başlatıldığını belirten Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Abdi İpekçi Spor Salonu, oyuncusundan antrenörüne, salon personelinden taraftara kadar tüm basketbol ailesine unutulmaz hatıralarla dolu, 30 yıla yakın süreli bir hizmet verdi. Ümit ediyorum yerini alacak bu yeni ve modern basketbol gelişim merkezinde de nice başarılar ve nice unutulmaz hatıralarla kucaklaşıyor olacağız” dedi.

 

Hidayet Türkoğlu, “Milli takımlarımıza ve gençlerimize Avrupa'da ve dünyada örnek olabilecek bir tesis kazandırmak istiyoruz. Tüm sporcularımızın, hakemlerimizin, antrenörlerimizin ve diğer profesyonellerin kamp ve seminerlerini tek çatı altında toplayacak bu projeyle, Türk basketboluna tesis anlamında katacağımız değerin nesilden nesile yaratacağı etkiyi görmek için sabırsızlanıyoruz. Basketbol Gelişim Merkezi, başta milli takımlarımız olmak üzere tüm basketbol ailesine en üst seviyede hizmet sunacağı gibi, halka açık özel alanlarıyla da basketbolun Türk halkıyla kucaklaşması misyonumuzda önemli rol oynayacak.'' diye konuştu.

 

 


Geri Dön