23 / 04 / 2024

Acaristanbul'da maç bitmedi

Acaristanbul'da maç bitmedi

Ön izin iptal edildikten sonra Acaristanbul'da inşaat durdurulmuştu. İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Acaristanbul'da inşaat ön iznini iptal eden Orman Bakanlığı'nı haksız buldu.Ancak hukuki süreç devam ettiği için inşaat yapılmayacak. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Acaristanbul için alınan 'ön izni' iptal etmesiyle ilgili kararın yürütmesi durduruldu. İstanbul 4. İdare Mahkemesi, inşaat için ön iznin yeterli olduğunu, bu izni iptal eden Orman Genel Müdürlüğü'nün hukuka aykırı davrandığını belirtti. Karar, nihai anlam taşımıyor. Danıştay'ın yapı ruhsatını iptal ettiği inşaatların devam edebilmesi için hukuki sürecin kesinleşmesi gerekiyor.

Acar İnşaat A.Ş., 2001 yılında Serdaroğlu orman alanının yüzde 6'sına denk gelen 14 bin 739 hektarlık alanda yapılaşma için ön izin başvurusu yaptı. 2003'te alınan ön izin daha sonra yüzde 6'lık yapılaşma oranını aştığı gerekçesiyle iptal edildi. İsmet Acar, daha sonra kesin izin alabilmek için müracaat etti ancak Orman Bakanlığı isteği kabul etmedi.

Bunun üzerine İsmet Acar, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'ne başvurarak, inşaatları için aldığı ön iznin iptali yönündeki kararın yürütmesinin durdurulmasını istedi. İstanbul 4. İdare Mahkemesi, davacı şirketin istenilen şartları yerine getirerek izin aldığını belirterek, 'ön izin' olarak isimlendirilen iznin esasen yasada olması öngörülen izin olduğuna, bunun dışında ayrıca izin alınmasına gerek olmadığına karar verdi. Mahkeme ayrıca Orman Bakanlığı'na bağlı Orman Genel Müdürlüğü'nün konu ve yetki unsuru bakımından hukuka aykırı davrandığına, kesin izin verilmemesi durumunda davacının telafisi güç zarara uğratacağını belirtti.

Pepe: Çelişkili kararlar

İdare mahkemesinin aldığı 'yürütmenin durdurulması' ara kararının ardından açıklama yapan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, kararın nihai olmadığını söyledi. Pepe, "Bu kesin bir karar değil. Arkadaşlarımız itirazda bulundu. Danıştay kararıyla mahkeme kararının çeliştiğini görüyoruz. İstanbul 4'üncü Bölge İdare Mahkemesinin bakanlığımızın, 'Acarİstanbul Projesi' için 2003'te alınan ön izni iptal etmesi hakkında verdiği karar nihai değil, yürütmeyi durdurma kararıdır" dedi. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu da bakanlığın itiraz hakkının olduğunu belirterek, kararın şu an için bağlayıcılığının bulunmadığını söyledi.

Acar İnşaat yetkilileriyse kararın kesin olmadığını, bakanlığın itiraz hakkının bulunduğunu tüm yasal süreçler tamamlanana kadar inşaat çalışmalarını durdurduklarını belirtti. Acaristanbul'da yapılan villaların ruhsatıyla ilgili iptal kararı Danıştay 6. Dairesi'nce onaylanmıştı. Beykoz Belediye Encümeni de villaların yıkımı için karar almıştı. Bu karara itiraz eden Acarlar, yasal süreç tamamlanana kadar Acaristanbul'da inşaat çalışmalarını durdurmuştu.

(Radikal)


Geri Dön