20 / 06 / 2024

Adanalı müteahhitler yurt dışına açılıyor!

Adanalı müteahhitler yurt dışına açılıyor!

Adanalı müteahhitler yurt dışına açılmaya hazırlanıyor. Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) yönetimi, Adana’nın daha güvenli ve daha güzel binalara kavuşması için bir dizi yurtdışı gezileri düzenlemeye karar verdi.
AYAMDER Yönetim kurulu Başkanı Murtaza Kılçık, bu yurtdışı ziyaretlerinin önünü açmak için geçtiğimiz günlerde Amerika gezisi esnasında Amerika’nın 3. büyük kenti olan Chicago’da Ticaret Ataşesi Sevtap Akgüloğlu ile bir araya geldi. Ziyarette AYAMDER üyelerinin 2014 baharında topluca yapacağı geziyle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.


Ataşe Sevtap Akgüloğlu, Adanalı müteahhitlerin yapacağı bu ziyaretin memnuniyet verici olacağını belirterek, bu ziyaretin Adana’ya büyük katkı sağlayacağını söyledi.


Başkan Kılçık’da ziyaretin kendileri için çok yararlı geçeceğini belirterek, “Üyelerimizin ziyaret amacı, alt yapısı yüksek ve akıllı binaların teknolojik özelliklerini araştırmak Şehirleşmeye yönelik etkilerin neler olduğu konusunu incelemektir” dedi.


Düzenlenecek kapsamlı geziye aracılık yapacak olan danışma firmalarıyla da görüşülerek değerlendirmeleri yapıldı. Başkan Murtaza Kılçık ayrıca, AYAMDER üyelerinin 24 Kasım 2013 tarihinde Dubai’de yapılacak olan inşaat fuarına topluca katılacaklarını da söyledi.


AFET RİSKİ BİNALARIN UYGULAMALARINA DİKKAT

Öte yandan AYAMDER Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kılçık, imara kapalı yerlerde 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanlarla ilgili vatandaşlarla meslektaşlarını uyardı.


Afet riski bulunan yerlerin imara kapalı ise buralarda uygulama yapmanın hukuken mümkün olduğunu hatırlatan Kılçık, “Bilindiği gibi bakanlık, 6306 sayılı kanun kapsamındaki afet riski parsel ve binalarda plan yapma yetkisi vardır. Bakanlığın en çok üzerine düştüğü konu, afet riski yerlerde özellikle 15 bin metrekare altında olan bölgelerde plan uygulaması yaparken üst planlara uygunluğu esas alıyor. Ancak, bu konu Bakanlığın kararına göre mümkün olabilir. Bununla ilgili tereddütü bulunan arkadaşlarımız özellikle, 6306 sayılı yasayı çok iyi incelemeleri gerekiyor. Ya da Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan veya il müdürlüğünden detaylı bilgi almaları da kendilerini yararına olacaktır. Buralardan sağlıklı bilgi almadan herhangi bir işlem başlatmasınlar” diye uyarıda bulundu.


Vatandaşların ve müteahhitlerin gelen teklifleri Adilhane içinde değerlendirmeleri gerektiğini ifade eden Kılçık, “Vatandaşlarımız ve meslektaşlarımız gelen teklifleri çok iyi realize etmeleri kendi yararlarına olacaktır. Çok iyi analiz ederek, akılcı ve mantıklı hareket edildiğinde eminim ki, şehrimiz daha güvenli, daha güzel binalara sahip olacaktır” diye konuştu.Adalet Gazetesi


Geri Dön