12 / 04 / 2024

Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı'nda sona gelindi!

Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı'nda sona gelindi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı’nda yürüttüğü inşaat çalışmalarında son aşamaya geldi, 29 milyon TL’ye mal olan kavşak, normal süreden 3 ay önce, yeni yılın ilk günlerinde araç trafiğine açılacak.
Altınyol’dan Bornova ile Bayraklı ilçelerini birbirine bağlayacak Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı’nda inşaat çalışmalarına aralıksız şekilde yürüten  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, yeni kavşağı normal süreden yaklaşık 3 ay önce, Ocak ayı başında hizmete açarak İzmirlilere “yeni yıl hediyesi” verecek. Kentin en önemli ulaşım projeleri arasında gösterilen kavşakta son aşamaya gelen çalışmalar kapsamında asfaltlama, yaya korkuluğu ve aydınlatma direklerinin montajını tamamlanırken, oto korkuluğu ve trafik tabelalarının montajı ile yol çizgileri çalışmaları devam ediyor.


Büyükşehir Belediyesi’nin 11 Nisan 2015 tarihinde temelini attığı ve yürüttüğü hummalı çalışmayla proje bitim tarihi olan 31 Mart 2016’dan yaklaşık 3 ay önce hizmete açmaya hazırlandığı kavşak, 29  milyon liraya mal oldu.


Kesintisiz bağlantıyla trafik nefes alacak

Proje kapsamında, Smyrna Meydanı’ndan Anadolu Caddesi’ne kadar bağlantıyı sağlayan mevcut Bayraklı Adnan Kahveci Kavşağı’nın tren yolu geçişinden sonraki bölümü yenilenerek köprülerle Altınyol’a kadar uzatıldı. Bu sayede Altınyol bağlantısıyla Konak ve Karşıyaka yönünden gelen araçlar Nur Sultan Nazarbayev Bulvarı, Smyrna Meydanı, Manas Bulvarı ve Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nin tümünü aşıp Bornova ve Manisa yoluna kadar ulaşabilecek. Yeni köprülü kavşak, Bornova ve Bayraklı yönünden (Smyrna Meydanı üzerinden) Konak ve Karşıyaka’ya da Altınyol aracılığıyla kesintisiz bağlantı sağlayacak.


Homeros Vadisi, Bornova Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi ve Smyrna Meydanı’nı geçerek gelinen köprülü kavşak, Bayraklı Altınyol kıyılarına inilecek aksın da son halkasını oluşturuyor.İzmir Büyükşehir Belediyesi


Haber Vatan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu attığı tweet ile, Bayraklı ve Bornova ilçelerinin Altınyol’a direkt bağlantısını sağlayacak Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı’nı, proje bitim tarihinden 3 ay önce hizmete açacaklarını duyurdu.


Büyükşehir Belediyesi tarafından 11 Nisan 2015 günü temeli atılan, Altınyol’dan Bornova ile Bayraklı ilçelerini birbirine bağlayacak Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı çalışmalarında sona gelindi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin en önemli ulaşım projeleri arasında gösterilen kavşağı, 31 Mart 2016 olan proje bitim tarihinden 3 ay önce hizmete açmak için gün saymaya başladı. Yıl sonuna yetiştirilmesi beklenen kavşak 22.5 milyon liraya mal oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’da twitter hesabından attığı tweet ile "Gün saymaya başladık. Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı’nı normal süreden 3 ay önce trafiğe açacağız" yazdı.


KESİNTİSİZ BAĞLANTI


Kent içi ulaşımın önemli arterlerinden biri olması beklenen proje kapsamında, Smyrna Meydanı’ndan Anadolu Caddesi’ne kadar bağlantıyı sağlayan mevcut Bayraklı Adnan Kahveci Kavşağı’nın tren yolu geçişinden sonraki bölümü yenilenerek köprülerle Altınyol’a kadar uzatıldı. Bu sayede Altınyol bağlantısıyla Konak ve Karşıyaka yönünden gelen araçlar, Nur Sultan Nazarbayev Bulvarı, Smyrna Meydanı, Manas Bulvarı ve Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nin tümünü aşıp Bornova ve Manisa yoluna kadar ulaşabilecek. Yeni köprülü kavşak, Bornova ve Bayraklı yönünden (Smyrna Meydanı üzerinden) Konak ve Karşıyaka’ya da Altınyol aracılığıyla kesintisiz bağlantı sağlayacak. Homeros Vadisi, Bornova Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi ve Smyrna Meydanı’nı geçerek gelinen köprülü kavşak, Bayraklı Altınyol kıyılarına inilecek aksın da son halkasını oluşturuyor. Proje kapsamında ayrıca 1.5 kilometreye yakın yol ve tretuvar düzenlemesi yapılıyor.


Vatan


Geri Dön