19 / 04 / 2024

Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı’nın temeli atıldı!

Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı’nın temeli atıldı!

Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı’nın temeli dün düzenlenen törenle atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, törendeki konuşmasında, Büyükşehir’e yönelik karalama kampanyası hakkında önemli mesajlar verdi:
İzmir’e yeni bir kavşak daha geliyor Bornova’yı Bayraklı kıyılarıyla buluşturacak ulaşım aksının son halkasını oluşturan Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı’nın temeli törenle atıldı.  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, törendeki konuşmasında, Büyükşehir’e yönelik karalama kampanyası hakkında önemli mesajlar verdi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve başkanına rüşvet, riya bulaşmaz. Adaletsizlik, ahlaksızlık, hırsızlık, soysuzluk şerefsizlik bulaşmaz. Çok uğraştınız, çok kara çaldınız ama bizim yolumuz belli. Yolumuz insanlık, adalet, hizmet, insanı yüceltmek yolu.”


Hayata geçirdiği karayolu köprülü kavşakları ve karayolu alt geçitleri ile kentin pek çok kilit noktasında kesintisiz ulaşım sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Altınyol’dan Bayraklı ve Bornova ilçelerine ulaşımı kolaylaştıracak “Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı”nı da kente kazandırıyor.  İlyada ve Odysseia destanlarının yazarı ünlü Homeros’un adını taşıyan Bornova’daki vadiyi, Meles deltasına geçişi sağlayan Bayraklı Altınyol kıyılarıyla buluşturan aksın son aşaması olan kavşağın temeli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katıldığı törenle atıldı.  22,5 milyon TL maliyetle yaşama geçirilecek kavşağın 1 yılda tamamlanacağını belirten Başkan Kocaoğlu, Homeros Bulvarı’nın ardından bu projenin de tamamlanmasıyla birlikte İzmir’in, tarihinde ilk kez 35 metre genişliğinde, her türlü donanına sahip 2 bulvara sahip olacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu, inşaat çalışmaları ve kamulaştırmalar tamamlandığın proje maliyetinin 100 milyon TL’ye ulaşacağını kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşıma yaptığı yatırımlardan örnekler veren Başkan Aziz Kocaoğlu, 11 yılda otobüslerin yenilendiğini,  11 kilometre olan raylı sistemin 100 kilometreye çıkarıldığını, Mayıs ayı içerisinde İZBAN’ın Torbalı hattıyla birlikte 30 kilometre daha ilave olacağını ve yeni alınan 85 çekerin gelmesiyle birlikte metro sefer sıklığını 1,5 dakikaya indireceklerini ifade etti.  


Türk denizciliğinde devrim yaratan örnek proje

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı son teknoloji 15 gemi ile denizcilik sektöründe çığır açtığını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Büyükşehir Belediyesi’nin körfezde çalıştırmak için aldığı gemiler hem İzmir’de hem Türkiye’de hem de dünya deniz taşımacılığında bir devrimdir, örnektir. Gemileri aldığımız firmanın kapısında hem yurtdışından alıcılar hem de Türkiye’den belediyeler var. Çok uğraştık, araştırdık bir karar verdik ve Türkiye denizciliğinde çığır açtık. Umarım bu örnek proje denizcilik sektörüne ve Türkiye ihracatına katkıda bulunur. 3 arabalı vapurun ‘Hasan Tahsin’ ismini verdiğimiz ilkini Tuzla Tersanesi’nde denize indirdik. 6 ay arayla 2016 sonuna kadar hizmete gelecek gemilerle denizde araç taşımacılığında 2 katı kapasiteye çıkacağız” diye konuştu.  


“Daha fazla küçülmeyin”

Yerel bir gazete tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ve başkanını karalamaya yönelik planlı haberlerin yapıldığını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu şunları söyledi: “2 ay sonra seçim var. Bu iki ay seçim arifesinde ve uzunca bir süredir planlı bir şekilde ‘Büyükşehir Belediye Başkanı yok şunu istemedi, cebinde kontenjan listesi var, ön seçimde şunu destekledi’ gibi sözler muhalefet ve muhalefet basını tarafından işleniyor. Cenazeye alınmayan gazetecilerle elini kolunu sallaya sallaya İzmir Büyükşehir Belediyesi binası koridorlarında gezen gazetecilerin akreditasyonu yok diye karıştırılmaya çalışılıyor. Hangi gazeteci İzmir Büyükşehir Belediyes’ine girmemiş?  Hangi gazeteciye ambargo konulmuş, hangi gazeteciye sen buradan çık denmiş? Hem basın özgürlüğünü, hukuk sistemini kirletiyorsunuz hem de yaptığınız işi hiç alakası olmayan yerlere sıvamaya çalışıyorsunuz. Tutmaz! Uğraşmayın, daha fazla küçülmeyin, ayıptır! Biz emin adımlarla bu kentin kalkınması, huzuru kent insanının yaşam standardının gelir düzeyinin artması için canımızı dişimize taktık çalışıyoruz. Engellemeye çalışmayın, gölge etmeye kalkmayın; 11 senedir gölge olamadınız, bundan sonra da olamayacaksınız. Güneş balçıkla sıvanmaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve başkanına rüşvet, riya bulaşmaz. Adaletsizlik, ahlaksızlık, hırsızlık, soysuzluk şerefsizlik bulaşmaz. Çok uğraştınız, çok kara çaldınız ama bulaşmaz! Bizim yolumuz insanlık, adalet, hizmet, insanı yüceltmek yolu. Başka işte gözümüz, kulağımız, hesabımız yok. Bunu herkes biliyor. Bunu Türkiye Cumhuriyeti’nde herkes biliyor. Bizim hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şey yok! 2 ay yine bombardıman yapılacak; 2 ay yine Büyükşehir Belediyesi ve başkanı tırmalanmaya, oradan bir şeyler kopartılmaya, halkın gözünde itibarsızlaştırılmaya çalışılacak. Bizler uyanık olacağız, bizler mücadele edeceğiz. Bu mücadeleyi şahsımız için değil ülkenin geleceği için yapacağız. Bu mücadeleyi hukuk devleti, adalet, ülken kalkınması, kentin kalkınması için yapacağız. Siyasetçilere düşen görev budur  arkadaşlar. Bunu hep birlikte başarmak zorundayız.”


Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı

Bayraklı trafiği için hayatı taşıyan projenin İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde hayata geçtiğini belirten Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ise, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir çok ortak projeyi hayata geçirdiklerini söyleyerek bundan sonra yine birlikte hayata geçirecekleri projeler için Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür etti. 

Şu anda Smyrna Meydanı’ndan Anadolu Caddesi’ne kadar bağlantıyı sağlayan mevcut Bayraklı Adnan Kahveci Kavşağı’nın tren yolu geçişinden sonraki bölümü yenilenerek köprülerle Altınyol’a kadar uzatılacak. Böylece Altınyol bağlantısıyla Konak ve Karşıyaka yönünden gelen araçlar, Nur Sultan Azerbayev Bulvarı, Smyrna Meydanı, Manas Bulvarı ve Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nin tümünü aşıp  Bornova ve  Homeros Vadisi’ne kadar ulaşabilecek. 

Yeni köprülü kavşak sayesinde, Bornova ve Bayraklı yönünden (Smyrna Meydanı üzerinden) Konak ve Karşıyaka’ya de Altınyol aracılığıyla kesintisiz bağlantı sağlanmış olacak. İhale kapsamında 1.5 kilometreye yakın yol ve tretuvar düzenlemesi ile 7 bin 900 metrekarelik köprülü kavşak yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi


Geri Dön