05 / 03 / 2024

Ahlatçı Grup, Multi'den 2 AVM projesini satın aldı!

Ahlatçı Grup, Multi'den 2 AVM projesini satın aldı!

Ahlatçı Grup, Multi’ye ait 2 AVM projesini satın aldı. Multi Türkiye’nin 2013’te ABD’li Blackstone tarafından satın alınmasının ardından strateji değiştirdiğini belirten Hulusi Belgü, artık AVM geliştirici olmaktan çıktıklarını açıkladı.



Dolar 3 TL’ye merpen dayayınca kira maliyeti katlanan markalar gözünü AVM’lere çevirdi.


Dolarda ibre 3 TL'yi zorlarken perakende sektöründe gözler yine alışveriş merkezlerine (AVM) çevrildi. Kiralamaları dolar üzerinden yapan bazı AVM'ler kuru 2.50 TL'ye kadar düşürürken önemli kısmı değişikliğe gitmedi. Markalar özellikle yabancı yatırımcının kur sabitlemeye yanaşmadığını öne sürerken, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı, aynı zamanda Multi Türkiye CEO'su olan Hulusi Belgü'ye göre bu yöntem geçmişte kaldı.


‘ZORLANANLARA KİRA İNDİRİMİ YAPILIYOR’

AVM cirolarında artışın sürdüğüne dikkat çeken Belgü, “Önemli olan kira-ciro endeksi. Kur artıyor fakat ciro da artıyor. Genele baktığımızda sorun yok. Hâlâ bu uygulamayı tercih edenler olsa da tüm AVM'lerin kuru sabitlemesi beklenmesin. Onlar eskiden yapılmış hatalar” dedi.


Dolardaki son artışla bazı AVM ve markalar için endeksin bozulabileceğini de kaydeden Belgü, özel uygulamaların devreye girdiğini ve zor durumda olanlara belli oranda kira indirimi yapıldığını söyledi. AYD olarak 2009'dan başlayan ciro, kur, enflasyon endeksi hazırladıklarını belirten Belgü, “Endekste ilk kez bu yıl dolar kuru enflasyonun üzerine çıktı. Talep edildiği gibi TL cinsi kiralama yapsak daha çok kazanacaktık. Ciro zaten açık ara önde. Demek problem kur ve ciro değil.

Markalar vergilerden, kârsızlıktan yakınıyor ancak bu tabloya göre o konularda yapabilecek bir şeyimiz yok. AVM de hangi para cinsinden finanse edildiyse aynı cinsten kira topluyor” diye konuştu. Markaların ödeme gücünün düşmesinin yatırımcıyı huzursuz ettiğinin de altını çizen Belgü, şöyle devam etti: “Ortam endişe verici. Ödeme gücü düşüyor. Orada da bahsettiğimiz özel destekler devreye giriyor zaten. Rakamların söylediğine göre, AVM yatırımcısı bugüne kadar kurdan para kazanmadı ama kaybetmek de istemiyor.”


ÇORUM VE ELAZIĞ’DAKİ PROJELERİ ARSALARIYLA AHLATÇI GRUP’A SATTI

Milli Piyango ihalesinde en iyi ikinci teklifi veren Çorum merkezli Ahlatçı Grup, Multi’ye ait 2 AVM projesini satın aldı. Multi Türkiye’nin 2013’te ABD’li Blackstone tarafından satın alınmasının ardından strateji değiştirdiğini belirten Hulusi Belgü, artık AVM geliştirici olmaktan çıktıklarını açıkladı. 


SATIN ALMA PLANLIYOR 

Yeni yatırımları satın alma şeklinde yapacaklarını kaydeden Belgü, “Henüz başlamadığımız 2 projeyi bu doğrultuda sattık. Ruhsatı ve projesi hazır olan Forum Çorum ve Forum Elazığ’ı arsalarıyla birlikte Ahlatçı Grup’a devrettik. Belki işletmelerini biz üstleniriz” dedi.


Türkiye’de toplam değeri 3 milyar Euro olan 12 AVM’ye sahip olduklarını hatırlatan Belgü, şöyle konuştu: “Satın alma yapmak istiyoruz fakat alamıyoruz. Yerli mülk sahipleri çok tok gözlü. Fiyatı çok yüksek tutuyor. Birçok AVM’ye talip olduk fakat istenen rakamlar yabancı yatırımcının aklındakinden çok daha yüksek.” 


‘ABD, TÜRKİYE’DEN CAZİP HALE GELDİ’

Yabancı yatırımcı için Türkiye’nin hâlâ öncelikli adreslerden olduğunu belirten Belgü, “Yalnız siyasi ortam, ekonomik durum ve ülke gündemi değil, sektörün kendi gerçekleri de önemli” dedi. Belgü, şöyle devam etti: “AVM getiri oranları Türkiye’de eskisi kadar yüksek değil. Risk analizinde ABD, bizim önümüze geçti ve pek çok yatırımcı için cazip hale geldi.”


 ‘İhtiyaç duyulan yer azaldı AVM furyası böyle sürmez’

Gelecek yıllarda AVM yatırımlarının kolay olmayacağının altını çizen Belgü, “Türkiye’de 340 AVM var. Rekabet artarken ihtiyaç olan yerler azaldı. AVM furyası böyle devam etmez. Yatırımcı da geçmişteki hataları yapmaz” dedi. Yatırımcıların elindekini muhafaza etmeye çalıştığına da değinen Belgü, “Alanın da satanın da 40 kere düşündüğü bir dönemdeyiz” yorumunu yaptı.


 ‘Tüketici bunalımda değil fakat yatırımcı endişeli’

Terör olayları nedeniyle güvenlik önlemlerinin artırıldığı AVM’lerde ziyaretçi sayısının düşmediğini belirten Belgü, “Tüketici güvenlik bunalımına girmedi. Temmuzağustosta kapı girişleri 2014’e göre yüzde 5 arttı” dedi. Buna rağmen yabancı yatırımcının ortamdan endişe duyduğuna değinen Belgü, sermaye çıkışı olmasa da yatırımlarda yavaşlama beklendiğini kaydetti.


Habertürk


Geri Dön