01 / 03 / 2024

AKM'nin inşaatı 2 yıl içerisinde tamamlanacak!

AKM'nin inşaatı 2 yıl içerisinde tamamlanacak!

Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın, yıkımı sırasında "Sözünü aldım, 2019'un ilk çeyreğinde bitecek” dediği Atatürk Kültür Merkezi'nin inşaatı 2 yıl içerisinde tamamlanacak.İstanbul, Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM), İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası tarafından Mayıs 2008'de verilen konserden sonra restorasyon yapılacağı belirtilerek kapatıldı. Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan'ın haberine göre, restorasyona bakanlık 70 milyon TL Sabancı Holding de 30 milyon TL ayirdi.

Korunacak tarihi eserler arasında yer alan AKM için dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete açılacağını açıklamış ancak yenileme çalışmaları 2013 yılında durdurulmustu. Günay'dan sonraki Bakan Ömer Çelik ise, AKM'nin 2014'te hizmete açılmasınin planlandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da AKM yıkılırken “Sözünü aldım, 2019’un ilk çeyreğinde bitecek. Türkiye 10 yıl önce yapması gereken bir işe ancak bugün başlayabiliyor. Bundan dolayı çok üzgünüm. Çünkü çoktan biz AKM’yi bitirmiş ve milletimizin hizmetine sunmuş olacaktır. Ülkemizin kaybettiği bu 10 yılın hesabını kim verecek?” dedi.

BAKANLIK YANITLADI: 2 YILA BİTER


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in sorusuna verdiği cevapta “İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin en kısa sürede hizmete girmesini teminen 2018 yılı Kasım ayı sonu itibarıyla ihale süreci başlatılacaktır. 2019 Şubat ayı içerisinde de Kültür Merkezi’nin inşaatına başlanılması ve 2 yıl içinde tamamlanması planlanmaktadır” diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise "AKM kapatılalı tam 10 sene oldu. 10 yıldır İstanbul halkı başta olmak üzere operadan, sanattan ve tiyatrodan mahrum bırakılıyor. Asıl bu 10 yılın hesabını kim verecek? ” dedi.

 

AKM önümüzdeki günlerde ihaleye çıkarılacak!


Geri Dön