17 / 06 / 2024

Alanya'da inşaat sektörüyle ilgili 581 yabancı şirket kuruldu!

Alanya'da inşaat sektörüyle ilgili 581 yabancı şirket kuruldu!

Alanya'da 33 farklı ülkeden 581 yerleşik yabancı, ticaret yaparak üçe ekonomisine katkıda bulunuyor. Alanya'yı, Avrupa ülkelerinin yanında Rusya, ABD, İran ve Kazakistan gibi değişik ülkelerden çok sayıda yatırımcı şirket kurmak için tercih ediyor...ANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde çoğunluğu inşaat ve emlak sektörüyle uğraşan 581 yabancı, kurdukları şirketlerle ticarette önemli bir yer tutuyor. 


Alanya'da 33 farklı ülkeden 581 yerleşik yabancı, ticaret yaparak üçe ekonomisine katkıda bulunuyor. Alanya'yı, Avrupa ülkelerinin yanında Rusya, ABD, İran ve Kazakistan gibi değişik ülkelerden çok sayıda yatırımcı şirket kurmak için tercih ediyor. 


Alanya ticaretine yön veren 581 yabancı firmanın çoğunluğu emlak ve inşaat sektöründe faaliyet gösterirken, geriye kalanlar ise konaklama, yiyecek ve içecek sektörüyle uğraşıyor. 

Yabancı sermayeli firmaların 292'si emlak ve inşaat sektöründe faaliyet yürütürken, 42 işletme turizm işletmeciliği, 34 işletme ise yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteriyor. Yabancı patronlar arasında acentacılık, oto galeri, araç kiralama, mobilya imalatı ve taşımacılık yapanlar da yer alıyor. 

6 YILDIR EMLAKÇİLİK YAPIYOR Alanya'da 6 yüdır emlak şirketi bulunan ve 9 yüdır üçede yaşayan İsveçli Carina Ahlfors, Alanya'yı her yönden çok sevdiğini söyledi. İskandinav ülkeleri başta olmak üzere Avrupa'nın her ülkesinden müşterisi olduğunu belirten Ahlfors, "Yaptığım işi çok seviyorum. 

Değişik ülkelerden gelen insanların bu güzel kentte yaşamalarına vesile olduğum için çok mutluyum" dedi. 

REKLAM AJANSI KURDU Reklam ajansı sahibi Rus uyruklu Anastasia Petrova Çetinkaya ise Türkiye'ye 5 yü önce bir inşaat şirketinde çalışmak için geldiğini söyledi. 2 yü önce evlendiğini ve eşiyle birlikte reklam ajansı kurduklarını kaydeden Çetinkaya, "Alanya'da çok sayıda yabancı firma var. Bu şirketlere yabancı dillerde hatasız tanıtım katalogları hazırlamak çok önemli. Yaptığım işten çok memnunum" diye konuştu. 

TATİLE GELİP PATRON OLDU Rusya'dan 3 yıl önce gelen ve 1 yıldır 'The Lemon Villa' adlı butik otelin işletmeciliğini yapan İrina Kapukaya da şöyle dedi: "Rusya'da cilt doktorluğu yapıyordum ancak Alanya'ya tatile geldikten sonra Oğuzhan Kapukaya üe evlendim ve otel işletmecüiği yapmaya karar verdim. 100 yüdan daha eski bu binayı 1 yıl süreyle restore ettirdik. 9 odalı otelimizde sakin bir tatü geçirmek isteyen müşterüerimize hizmet veriyoruz. Otelimizin adını ise bahçesinde yer alan limon ağaçlarından esinlenerek bulduk."


Ankara Son Söz 
Geri Dön