20 / 05 / 2024

Alanya'da Spor ve Doğa Turizmi atağı!

Alanya'da Spor ve Doğa Turizmi atağı!

Alanya Turistik işletmeciler Derneği'nin, Doğa Sporları Kulübü (ALDOSK), Turizm Tanıtma Vakfı ve belediye ortaklığında hazırladığı Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın desteklediği Alanya Doğa Sporlarını Geliştirme Projesi' hayata geçirildi.Alanya'da turizmi kış aylarında da canlı tutmak amacıyla 'Alanya Doğa Sporlarını Geliştirme Projesi' başlatıldı. 

Alanya Turistik işletmeciler Derneği'nin (ALTİD), Doğa Sporları Kulübü (ALDOSK), Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve belediye ortaklığında hazırladığı Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) desteklediği Alanya Doğa Sporlarını Geliştirme Projesi' hayata geçirildi. Turizmi kış aylarına da yaymak amacıyla geliştirilen proje kapsamında toplam 2170 kilometrekarelik alanda offroad, bisiklet, motosiklet ve yürüyüş alanları oluşturulacak. Parkurlara yönlendirme levhaları yerleştirilerek turistlerin yakın bölgelerdeki tarihi ve Ören yerlerine ulaşım konusunda bilgi edinmeleri sağlanacak. 


GÖZETLEME KULELERİ 


ALTİD Başkanı Burhan Sili. off-road, bisiklet ve motosiklet gibi sporlara ilgi duyanların kış aylarında bölgede kamp yapmalarının kış turizmini canlandırmak adına son derece önemli olduğunu söyledi. Doğuda Syedra ve Leartes antik kentlerinden, kuzeydoğuda Akdağ Kayak Merkezi, batıda Alarahan ve güneyde kent merkezini içine alan alanda birbiriyle bağlantılı yollar oluşturulacağını belirten Sili, "Spor alanlarına gözetleme kuleleri de konulacak. 


Bu noktadaki tarihi alanlar haritalarda işaretlenecek. İnsanlar, parkurda hareket ederken yakınındaki tarihi mekanları ve yerleşim yerlerini görebilecek. Bu bilgilere akıllı telefonlardan da ulaşılabilmesi için uygulama geliştirilecek" dedi. 


HARİTA ÇİZDİRİLECEK 


Sili, projeyle ilgili çalışmaların başladığını ve gelecek kışa hazır olmasını planladıklarını kaydetti. Sili, "Güzergahların belirlenmesiyle birlikte harita ve parkurları tanıtan broşürler hazırlanacak. 

Bunlar turizm fuarlarında kullanılacak. Tüm bilgilerin yer aldığı or* yantiring haritası da çizdirilerek gelen misafirlere dağıtılacak. Bunun yanında Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun desteğiyle bölgemize yapılacak 5 adet golf sahasının tahsisi oııaylandı. Bu da kış turizminin gelişmesi açısından son derece önemli" diye konuştu. 


Alanya 


Geri Dön