28 / 05 / 2024

Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni imar yönetmeliğine hazırlanıyor!

Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni imar yönetmeliğine hazırlanıyor!

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmakta olan imar yönetmeliği ile ilgili istişare toplantısı düzenlendi. Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni imar yönetmeliğine hazırlanıyor. Yeni hazırlanan yönetmelik, Tip İmar Yönetmeliği'ne uygun hazırlanıyor...Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmakta olan imar yönetmeliği ile ilgili istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardnncısı Yunus Aluç, Büyükşehir Belediye Meclisi îmar Komisyonu Başkan Vekili H.Bekir Ünüvar, Büyükşehir Belediyesi fıuar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Öıuer Faruk Erciyes, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü yetkilileri, Belediyeler Birliği temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri bürokratları katıldı. Altınpark Belediye Evi'nde düzenlenen toplantıyla ilgili bilgi veren Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Tip İmar Yönetmeliği ile  Ankara  Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği'nin iptal olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi olarak yeni bir yönetmelik hazırlandığım ve bu yönetmelik üzerinde çalışıldığını söyledi. 

Yeni hazırlanan yönetmeliğin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Tip İmar Yönetmeliği'ne uygun olarak hazırlanmaya çalışıldığım belirten Yunus Aluç, "İlçe belediye teknik başkan yardımcıları, imar müdürleriyle daha önce toplantı yapmıştık. En son hazırladığımız metni, ilgili kurumlara resmi yazı ve mail ortamında göndermiştik. Onlar da incelediler. Şimdi burada son rötuşları yapıyoruz. 


Bu düzeltmeler bittikten soma bunu Şubat ayı Büyükşehir Belediye Meclisi'nde karara bağlayarak Bakanlığa göndereceğiz. Zaten böyle bir yasal zorunluluğumuz var bunu yapmak mecburiyetindeyiz" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Tip İmar Yönetmeliği ile Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği arasında bazı sıkıntılar olduğuna değinen Yunus Aluç, "Bakanlığın çıkarmış olduğu yönetmelikle, bizim eski yönetmeliğimiz arasında uygulamada ve pratikte ciddi noksanlıklar var. Bunlara bir çözüm aramaya çalışıyoruz. Biz bu teknik çalışmayı en üst düzeyde tamamladık" dedi. 


Ankara İl Gazetesi


Geri Dön