24 / 05 / 2024

Ankara'ya yeni iş alanı geliyor

Ankara'ya yeni iş alanı geliyor

Ankara'ya yeni bir merkezi iş alanı geliyor? Bu alan nerede olacak? Ne yapılacak? Bu işten kimler kazançlı çıkacak?Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Gökşin, yıkılan İskitler Sanayi Bölgesi'nde uygulanacak olan Merkezi İş Alanları (MİA)Projesinde ada çalışmaları ve parselasyon işlerinin bittiğini belirterek, ''Şu anda vatandaşlarla birebir görüşmeler devam etmekte, çok yakın zamanda da sözleşmeler imzalanacak'' dedi.

ATO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökşin, MİA Projesi hakkında bilgi vermek amacıyla, MİA İskitler Proje Koordinatörlüğü binasında, Büyükşehir Belediyesi TOBAŞ Genel Müdürü Ferhat Ertürk ile ortaklaşa ortak basın toplantısı düzenleyerek, söz konusu bölgenin, Büyükşehir Belediyesi Meclisinde 2 yıl önce alınan bir kararla kentsel dönüşüme çevrildiğini hatırlattı.

ATO'nun meslek komitelerinden oluşan 9 adet kooperatiften bir üst birlik oluşturulduğunu ifade eden Gökşin, TOBAŞ'ın, bu üst birlikte ortak çalışma yaptığını söyledi.

Gökşin, İskitler bölgesinin, daha önce oto tamircileri, yedek parça satıcıları gibi çeşitli meslek dallarının yer aldığı bir sanayi bölgesi olduğunu hatırlatarak, buradaki esnafın, 2 yıl önce, Büyükşehir Belediyesinin söz konusu meclis kararıyla Şaşmaz ve Ostim gibi sanayi merkezlerine taşındıklarını kaydetti.

Bölgedeki ''yıkık, metruk binaların'' çok yakında tamamen yıkılacağını ve Ulus'taki yapı malzemesi, ayakkabı, çanta, tıbbi malzeme, sigortacılık, oyuncak, kırtasiye gibi çeşitli meslek dalları üzerine faaliyet gösteren esnafın buraya getirileceğini anlatan Gökşin, ''Buraların şu anda ada çalışmaları ve parselasyon işleri bitmiş durumda. Şu anda vatandaşlarla birebir görüşmeler devam etmekte, çok yakın zamanda da sözleşmeler imzalanacak'' dedi. Gökşin, söz konusu merkezin temelini, yıl sonunda atmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

 TOBAŞ Genel Müdürü Ferhat Ertürk de MİA projesinde, Kuzey  Ankara  Kentsel Dönüşüm Projesinden farklı olarak, belediye ve hazinenin mülkiyetinin bulunmadığını, mülkiyetlerin tamamen şahıslara ait olduğuna dikkat çekti.

Ertürk, yaklaşık 12 yıldır hayata geçirilemeyen projede, arsa sahiplerinin mağduriyetinin giderilmiş olacağını belirterek, dar mekanlarda çalışan esnafa daha geniş ve modern bir mekanda ticaret yapma imkanının sağlanacağını ifade etti.

Merkezin, Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu'nun ihracat üssü olmasını hedeflediklerini belirten Ertürk, ''Burada perakende satış yapılmayacak, imalat olmayacak, çok modern 'showroom'lar yer alacak'' dedi.

SPK'ya bağlı bir ekspertiz şirketi aracılığıyla buradaki arsa değerlerinin belirlendiğini ifade eden Ferhat Ertürk, ''1 Ağustostan itibaren, arsa alım ofisimiz vasıtasıyla, yerini satmak isteyen vatandaşlardan yerlerini satın alacağız. Fakat bu, bizim öncelikli hedefimiz değil'' diye konuştu.

Burada arsası olan tüm vatandaşların yine burada iş yerlerinin olmasını hedeflediklerini vurgulayan Ertürk, ''Vatandaşlarımızla arka miktarına bağlı kalarak, kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmayı, arsa miktarı çok küçük olan vatandaşlarla da GİMAT, Armada benzeri modelle yerlerinin kiraya verilmesini sağlamayı amaçlıyoruz'' dedi. Ertürk, hedefledikleri bir başka uygulamayı da ''arsanın tamamı kendisine ait olan vatandaşlara da projenin genel konseptini bozmamak şartıyla, inşaat ruhsatının verilmesine yardımcı olmak'' olarak tanımladı.

Ertürk ayrıca, ''henüz ekonomik ömrünü doldurmamış, yıkılması mali külfet getirecek bazı binaların da cephelerinin giydirilerek, projenin genel 'konsepti'ne uygunluğunun sağlanacağını'' bildirdi.

Önlerine sunulan seçeneklere rıza göstermeyen vatandaşların yerlerinin ise Büyükşehir Belediyesince kamulaştırılacağını belirten Ertürk, ayrıca söz konusu merkezden yer almaya gücü yetmeyen vatandaşların da kiralama yoluyla faaliyet gösterebileceklerini ifade etti.

Alan ve mülkiyet çalışmalarının, 6 aylık bir periyot içerisinde bitirilmesini hedeflediklerini kaydeden Ertürk, ''Nasip olursa önümüzdeki yılın inşaat sezonunun başlamasıyla beraber de inşaatların başlayacağını tahmin ediyoruz. Bu projenin, 36 ay gibi kısa bir süre içinde Ankara'ya ve Türkiye'ye kazandırılması için de çalışmalarımız devam edecektir'' dedi.

Ertürk, projenin maliyetinin, yaklaşık 1.5 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, merkezde 15 binin üzerinde kişinin istihdam edilmesinin beklendiğini ifade etti.

Vatandaşların, ''belediye veya üst birliğin, arsalarını ellerinden alacak'' gibi endişelerinin olmamasını söyleyen Ertürk, ''Biz zaten satmalarını tavsiye etmiyoruz ama satmak isteyenler için de bir alternatif olması amacıyla bir arsa alım ofisi kuruyoruz.

Vatandaşlarımıza tavsiyemiz, ileriki günlerde belirleyeceğimiz oranlarda kat karşılığı inşaat sözleşmesini imzalamaları, çocuklarına, torunlarına bırakabilecekleri bir mülklerinin olması'' diye konuştu.


Geri Dön