14 / 06 / 2024

Antalya Büyükşehir'in yatırım bütçesi rekor kırdı!

Antalya Büyükşehir'in yatırım bütçesi rekor kırdı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 taslak bütçesi 2 milyar 260 milyon lira olarak kabul edildi. Taslak bütçede yatırıma ayrılan pay 1 milyar 167 milyon lira ile rekor kırdı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 taslak bütçesi 2 milyar 260 milyon lira olarak kabul edildi. Taslak bütçede yatırıma ayrılan pay 1 milyar 167 milyon lira ile rekor kırdı. Yatırımın bütçeye oranı yüzde 52 ile en yüksek seviyeye ulaştı. Türkiye’ye örnek olan birçok uygulamayı başlatan Büyükşehir Belediyesi bir ilke daha imza atarak tahvil çıkaracak.


Antalya Büyükşehir Belediyesi 2016 performans raporu ile 2017 taslak bütçesi, Büyükşehir Meclisi’nde kabul edildi. Bütçe ile ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2017 yılı bütçesinin tam bir yatırım bütçesi olduğunu söyledi. 2015 ve 2016’da çok önemli yatırımları hayata geçirdiklerini ifade eden Türel, 2017 bütçesinin çok daha büyük yatırımları hedef koyan bir bütçe olduğunu kaydetti.

BÜTÇE PERFORMANSINA FITCH TEYİDİ

Başkan Türel, Antalya Büyükşehir Belediyesi bütçe performansının dünyadaki en önemli uluslararası kredilendirme ve derecelendirme kuruluşlarından birisi olan Fitch tarafından değerlendirildiğini belirterek, “Fitch’in bize verdiği raporlarda bütçe kaynaklarımızın ve konumumuzun fevkalade müspet olduğu, iyi bir not verilmek suretiyle teyit edilmiştir. Fitch zaman zaman ekonomik değil siyasi değerlendirmeler de yapar, ondan da bazen rahatsız oluruz ama kurumumuzla ilgili gerçekten bir ekonomik derecelendirme çalışması yapılmış; bu uluslararası raporların yayınlandığı internet sitelerinde ve gazetelerde de gerekçeleriyle ifade edilmiştir. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin böylesine önemli noktaya gelmesi takdirle karşılanmıştır” diye konuştu.

2015 BÜTÇESİ GERÇEKLEŞME ORANI YÜZDE 130

Geçmiş dönemin gerçekleşen bütçe oranları ile kendi dönemindeki oranları karşılaştıran Başkan Menderes Türel, şu bilgileri verdi: “2013 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin taslak bütçesi 650 milyon; gerçekleşen 390 milyon, gerçekleşme oranı  yüzde 60. 2012 senesinde taslak 600 milyon, gerçekleşen 330 milyon, gerçekleşme oranı yüzde 55. Göreve geldikten sonra 2015 taslak bütçemizi 875 milyon lira olarak bu mecliste karara bağladık. Mayıs ayında kesin hesap raporu ile gerçekleşen bütçemiz 1 milyar 25 milyon olmuş. Yani yüzde 130 oranında gerçekleşmiş. Ve biz bu bütçemizi de yine geçmişte nasıl yapmışsak o şekilde gerçekleştireceğiz. Bütçelerimizin gerçekleşme oranlarını bugüne kadarki karnemiz ve uluslararası kredi kuruluşlar da teyit ediyor.”

NEREDEN NEREYE

Hiç bir zaman enkaz ve borç edebiyatı yapmadıklarını ve yapmayacaklarını dile getiren Türel “Ancak geldiğimiz noktayı ifade etmek için göreve geldiğimizde neredeydik bugün neredeyiz bakmak zorundayız. Çünkü bir yöneticiye çözüm üretmek yakışır. Biz çözüm makamıyız. Bu makamlar mazeret makamı değildir. Bütün herkes, Büyükşehir adayı oluyorken veya aday adayı oluyorken önündeki tabloyu görerek aday oluyor. Seçilince bunu unutmak siyasi makam ağırlığına yakışmaz. O yüzden mazeretten yana değil çözümden yana olmamız gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

30 Mart 2014’te göreve geldiklerinde Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borcunun 1 milyar 275 milyon lira olduğunu anlatan Türel, 31 Ekim 2016 itibariyle bu borcun 908 milyon 648 bin TL’ye gerilediğini söyledi. 366 milyon 351 bin TL’lik borç ödemesi gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Türel, “Eğer biz bu borcu ödemeseydik bunun faizi sadece 20 milyondu. Zaman zaman değirmenin suyu nereden geliyor diye soruluyor, merak da ediliyor. İşte değirmenin suyu buralardan geliyor. Disiplinli bütçeden. Hiç bir zaman kes, kopyala, yapıştır şeklinde, gerçekleşme oranı düşük bir bütçe yapmadık, yapmayacağız. Sene sonunda bütçemiz gerekirse fazla versin ama gerçekleşme oranı yüzde 95-100 olsun diyoruz. Ve bunu ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz derler; ispatlamışız da.”

BÜYÜK TASARRUF

Başkan Menderes Türel, ödedikleri borçlar arasında önceki dönemden kalan müteahhit ve esnaf borçları da olduğunu aktararak, şunları kaydetti: “Mahkeme kararı ile kesinleşmek üzere olan 60 milyon inkar tazminatıyla ilgili birinci etap raylı sistem yüklenicisiyle oturduk, emek verdik, uzlaştık. Bir kalemde 60 milyon borcu azalttık. 2014 öncesi iptal edilen yatırımlar için ödenen tazminat 114 milyon lira. Onların hukuksuz iptal edilmesiyle ile ilgili hala yargılamalar devam ediyor ve ağır cezada yargılanıyorlar. 114 milyon lira… Yazıktır, bu para milletin parası.”

Önceki dönemde belediyeden parasını alamadığı için fiyatı artıran esnafa, bugün alacağını banka havalesi ile tıkır tıkır ödediklerini söyleyen Başkan Türel, “Şimdi bu anında ödeme pazarlık gücümüzü artırdı. Önceki dönem belediyeye yüzde 12 karla akaryakıt satılıyordu. Satanlar üç beş büyük firma. Şimdi aynı akaryakıt, satan firmalar yine aynı, kar ise yüzde yarım. Aradaki tasarruf trilyonlar. 2 bin 600 liraya kiralanan aynı araçları 800 liraya kiraladık. Ne değişti, anlayış değişti” ifadelerini kullandı.


TAHVİL ÇIKARTACAĞIZ

Yatırım kaynağının önemli bölümünü projelerden temin ettiklerini anlatan Türel, hazırladıkları her projenin aynı zamanda kaynak ortaya koyan projeler olduğunu belirtti. Başkan Menderes Türel, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştireceklerini, belediyenin tahvil çıkarması için çalışma yürüttüklerini de açıkladı. Belediyelerin tahvil çıkarmasına hiçbir engel olmadığını belirten Türel, “Bunu SPK, Menkul Kıymetler Borsası ile konuştuk, araştırdık. Hiçbir mani yok. İlgili kurumlar ve hükümetimiz bunu destekliyor. Sabit gelirlerimiz üzerinden tahvil satışını gerçekleştirebilirsek belediyemize ciddi bir kaynak oluşturmamız söz konusu olacak” dedi.

DAĞIN BAŞINA TEK BİR KİŞİYE YOL GÖTÜRÜYORUZ

2013 yılında 24 milyon lira olan asfalt harcamasının 2016 yılında 95 milyon liraya yükseldiğini anlatan Türel, “Kırsal bölgelere 528 kilometre sathi, 177 kilometre sıcak asfalt yapılmış. Beni bazen eleştiriyorlar. Dağın başına tabela koyuyor, tabela belediyeciliği yapıyor diye. O eleştiriler beni çok mutlu ediyor. Çünkü ben Menderes Türel olarak hizmetimin olmadığı hiçbir yere tabela dikmiyorum, reklam olsun diye tabela dikmiyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak orada hizmet ediyorsak tabela dikiyorum. Dağın başına tabela dikmiş diyenler, dağın başında hizmet ediyor diyemedikleri için beni eleştiriyorlar. Bakın, dağın başında tek bir kişiye yol götürdük. Bir engelli vatandaşımıza senelerdir Cuma Namazına gidemiyor diye, yolunu yaptık ve Cuma Namazına gitme imkanı tanıdık. Dağın başında tabelayı eleştirenler o hizmetleri de görüyorlar aslında ama söylemiyorlar. Söylemesinler. Cumhurbaşkanımız güzel söylüyor; bazıları dili var söylemiyor, gözü var görmüyor, kulağı var duymuyor ama vatandaş duyuyor, görüyor, biliyor, söylüyor” diye konuştu.


Antalya Büyükşehir BelediyesiGeri Dön