03 / 03 / 2024

Antalya'da konut satışları neden azaldı?

Antalya'da konut satışları neden azaldı?

Antalya'da konut satışlarının geçtiğimiz yılın Eylül ayına göre yüzde 30 azaldı. Konut satışlarındaki azalmayı doğrulayan Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, nedenin siyasi belirsizlik olduğunu söyledi.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları 2015 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.1 oranında azaldı. Bu azalma Antalya'da yüzde 30 oldu. Antalya'da 2014 yılı Eylül ayında 6 bin 136 konut satılırken 2015 Eylül ayında 4 bin 294 konut satıldı. Konut satışlarındaki azalmanın inşaat ile ilgili tüm sektörler için geçerli olduğuna dikkat çeken Türkiye Müteahhitler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya inşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, TÜİK'in önümüzdeki süreç için alarm verdiğini kaydetti. 


VE 300'E YAKIN SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARINI ETKİLİYOR 

İnşaat sektöründeki daralmayı bizzat yaşadıklarını belirterek TÜİK'in verilerini doğrulayan Karataş, "Konut satışlarındaki yüzde 30'luk azalma sadece müteahhidin konut üretip satmasındaki azalma değildir. Bu azalma bize bağlı 300'e yalan sektörün ve çalışanlarının üretim ile hizmetlerinde yaşanan azalmadır. Azalmanın temelinde siyasi belirsizlik yatıyor. Seçim atmosferinde olduğumuz şu günlerde tüketicinin bekleyiş içerisinde olması normaldir. Gerek yerli gerekse uluslar arası yatırımcılar belirsiz or tamı sevmez" dedi. 


"YANGINA KÖRÜKLE GİDİLİYOR" 

Olası bir krizde küçülme ve krizi atlatmanın en kolay yolunun işçi çıkarmak olduğunu belirten Karataş, "Olası bir krizde küçülme ve krizi atlatmanın en kolay yolu işçi çıkarmaktır, inşallah önümüzdeki süreçte işçi çıkarmaya ve küçülmeye bizi zorlayacak gelişmeler olmaz. İstihdamın sağlanması zorunlu" ifadelerini kullandı. 


"TÜİK ÖNÜMÜZDEKİ SÜRECE İLİŞKİN ALARM VERİYOR" 

TÜİK'in rakamlarla önümüzdeki sürece ilişkin alarm verdiğini kaydeden Karataş, "TUİK belirttiği rakamlarla önümüzdeki sürece ilişkin alarm veriyor. TUIK'in rakamlarını bizde üretici olarak gözlemliyoruz. Konut satışlarında azalmanın, inşaat sektöründe daralmanın olduğunu doğruluyoruz" dedi.


Antalya Son HaberGeri Dön