13 / 06 / 2024

Araç sahipleri dikkat! Uzmanlar uyardı; Deponuzdaki yakıt bu nedenle azalıyor olabilir

Araç sahipleri dikkat! Uzmanlar uyardı; Deponuzdaki yakıt bu nedenle azalıyor olabilir

Bilim insanları, yaptıkları araştırma sonucunda oldukça ilginç bir olayı ortaya çıkardı. Arabaların yakıt depo kapağının arkasında birikmiş kirde yaşayan bir bakteri türü keşfeden bilim insanları bu bakterilerin depodaki yakıtı tükettiğini belirtti. İşte detaylar...Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalardan biri oldukça dikkat çekici bir bakteri türünün keşfedilmesini sağladı. Bu yeni bakteri türü araçların depo kapaklarının arkasında biriken kirde yaşıyor ve depoda bulunan yakıtı tüketerek hayatta kalıyor. Fakat bu tüketim oldukça düşük olduğu için kullanıcılar tarafından fark edilemiyor. İşte detaylar...

İspanya'daki Darwin Bioprospecting Excellence laboratuvarlarında yapılan araştırmalar sonucunda bilim insanları, arabaların yakıt depo kapağının arkasında yaşayan ve yakıtı tüketen bir bakteri türü keşfetti. 

Yapılan çalışmalarda, bu bakterilerin benzin ve dizel yakıtları ayrım yapmadan tükettiği ve her iki tür yakıtı da kullanabildiği belirlendi. Ancak, bu bakterilerin tüketeceği yakıt miktarının otomobillerin tüketimine kıyasla oldukça düşük olduğu ortaya çıktı.


Geri Dön