25 / 07 / 2024

Arsa ve tarlaya rekor talep!

Arsa ve tarlaya rekor talep!

Türkiye'de geçtiğimiz sene, tarla, arsa ve dükkân gibi konut dışı gayrimenkul satışı 1.5 milyon adetle son zamanların en yüksek rakamına ulaşarak rekor kırdı.


Sentez Mekanik 10. yıl dönümünü kutladı!


Türkiye'de geçtiğimiz sene, tarla, arsa ve dükkân gibi konut dışı gayrimenkul satışı 1.5 milyon adetle son zamanların en yüksek rakamına ulaşarak rekor kırdı. Hürriyet Gazetesi Gülistan Alagöz'ün haberine göre; Konut fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle  ‘düşük bütçelerle alternatif Yatırım arayışı’ ve ‘pandeminin etkisi ile müstakil yaşam hayali’ arsa, tarla satışlarındaki artışta büyük rol oynadı.  Peki yatırım tercihini tarla ve arsa yapanlar ne kazandı? Sorulan bu sorunun cevabını TSKB Gayrimenkul Değerleme yanıtladı. Yapılan araştırma sonuçları şu şekilde:

OTOYOL HAVALİMANI VE KANAL ETKİSİ

İstanbul’da arsa alımlarının Müstakil Ev arzusundan çok yatırım amaçlı olduğunu belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kolcuoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul Havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinin arsa ve arazi satışlarında büyük rol aldıklarına dikkat çekti. Kolcuoğlu, “Projelerin ilk etkisi imarı olmayan arazilerin satışlarındaki trend ve değerlerindeki artı yönlü değişim şeklinde gerçekleşti. Bu anlamda Tayakadın, Yeniköy, Durusu ve Karaburun gibi bölgeler ile Poyrazköy, Uskumruköy, Hüseyinli gibi köylerde arazi satışlarından ilk olarak etkilenen bölgeler olmuştur. Diğer taraftan inşaatın başlaması ile birlikte, konut bölgelerindeki pozitif yönde etkilenme de görülmeye başlanmıştır. Bu anlamda Arnavutköy, Sarıyer, Çatalca, Silivri, Beykoz, Çekmeköy, Pendik ve Gebze, Dilovası ilk etapta etkilenen konut bölgeleri oldu. Özellikle son 5 yılda bu bölgelerde yapılan konut projelerinde havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu en önemli pazarlama argümanı olarak kullanıldı” diye konuştu.

Arsa ve tarlaya rekor talep!

TALEPTE ARTIŞ NEDEN OLDU?

Gayrimenkul yatırımı söz konusu olunca akıllara ilk gelen emlak olsa da, rakamlar gösteriyor ki son zamanlarda emlak dışı gayrimenkul satışı (arsa, tarla, dükkân) hızla artışa geçti. Değerleme uzmanı Ozan Kolcuoğlu konuya dair şu açıklamaları yaptı: “Son dönemde gayrimenkul yatırımlarına baktığımızda konut fiyatlarındaki hızlı yükseliş ve arzın kısıtlı olması sebebi ile arsa ve arazilere bir yönelim olduğunu görüyoruz. Hem konut fiyatlarına göre daha makul fiyatların olması, hemde gelecekteki fiyat artış potansiyellerinin yatırımcılar açısından daha olumlu beklentiler içermesi sebebiyle arsa ve arazi yatırımları artış trendinde. Ayrıca Pandemi ile kent merkezinde yaşamanın hem eğitim hem de iş yaşamında zorunlu olmadığı keşfedildi ve nüfus yoğunluğunun daha düşük olduğu sayfiye yerlerine kaçış başlamış oldu. Yatırımcı ilgisi boş bir arsa alıp üzerinde binayı inşa etme şeklinde, ya da daha büyük metrekaredeki arsaları geliştiricinin proje üretmesine uygun hale getirme şeklinde oldu. Şunu da eklemek gerekir ki pandeminin etkisi sadece boş arsalara değil, boş arsanın yanında müstakil evlere de olumlu yönde oldu. Buradaki artış oranları bölgelerine göre farklılık göstermekle birlikte kıyı bölgelerinin ve kent çeperlerinin ön plana çıktığını söyleyebiliriz.”

Arsa ve tarlaya rekor talep!

YÜZDE 300’Ü AŞAN ARTIŞ OLDU

Covid-19 salgını birlikte talebin artış gösterdiği illerden biri de  İzmir  oldu. Arsa sahibi olarak müstakil ev yapmak isteyenlerin ve yatırımcıların ilk  lokasyonlarından biri olan İzmir'de geçtiğimiz sene meydana gelen deprem de gayrimenkul piyasasını etkiledi. İzmir'in merkezinden yazlık alanlara kaçış, arsa fiyatlarındaki yükselişteki etkisini gösterdi. TSKB'in yaptığı araştırmaya göre arsa metrekare fiyatı Alaçatı’da 8 bin Türk Lirası'nı, Çeşme’de 7 bin 500 Türk Lirası'nı buldu. 2013 senesine kıyasla Alaçatı’da yüzde 220, Çeşme’de ise yüzde 200 fiyat artışı gözlemlendi. Son bir sene içinde en çok değer artışı yüzde 57 ile Urla’da gerçekleşirken, 2013 senesinden beri en fazla artış yüzde 337 ile Dikili’de oldu.

METREKARESİ 20-25 TL'den 250 TL'ye GELDİ

Çanakkale Labseki’deki tarla fiyatları 2013 senesinden bu yana son zamanların en yüksek oranına ulaşarak rekor kırdı. Alanlarına göre değişmekle beraber yüzde 300 oranını bulan değer artışı kimi bölgelerde yüzde 1400’e ulaştı. Mart ayında açılması planlanan Çanakkale Köprüsü’nün etki ettiğine dikkat çeken Ozan Kolcuoğlu, “1915 Çanakkale Köprüsü, projenin güzergahı belirlenip inşa çalışmalarına başlanmasıyla birlikte öncelikli etki alanlarından Gelibolu ve Lapseki ilçe merkezleri başta olmak üzere, çevre semtlerde ve köylerde de değer artışı yaratmaya başladı” diye açıkladı.

Arsa, tarla ve iş yeri satışları 2021'de rekor kırdı!


Geri Dön