24 / 07 / 2024

Aşçıoğlu İngilizler ile ortaklığa hazırlanıyor

Aşçıoğlu İngilizler ile ortaklığa hazırlanıyor

Antalya ve Bodrum'da villa yapacaklarını söyleyen Aşçıoğlu İnşaat'ın patronu Yaşar Aşçıoğlu, Bodrum'da inşaatı devam eden alışveriş merkezini İngilizlerle ortak yapabileceklerini belirtiyor.
 

Ataköy'de 25 milyon dolarlık bir projeye start vermeye hazırlanan Aşçıoğlu, Kasımpaşa'da hipermaket yapacak... Aşçıoğlu, üst gelir grubuna yaptığı lüks rezidanslarla adını duyuran bir inşaat firması... İstanbul'da halihazırda inşaatı devam eden Selenium Twins, Selenium Panorama ve Selenium City adlı projeleri var. Firma bir yanda da Bodrum'da havaalanına 1 km uzaklıkta bulunan alışveriş merkezi yapıyor. Gündemde ise yeni yatırımlar var.

Bu yıl sonunda başlayacak projelerden biri Selenium Ataköy... Toplam 20 dönüm üzerinde rezidans şeklinde olacak proje 125-150 konuttan oluşuyor. Yatırım maliyetinin yaklaşık 25 milyon dolar civarında olacağın söyleyen Aşçıoğlu, Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ''Ataköy'ün en lüks ve konforlu projesi olacak'' diyor.

Şu an üzerinde ağırlıklı olarak çalışan projelerden bir diğeri ise Bodrum'daki alışveriş merkezi... Yaşar Aşçıoğlu, alışveriş merkezini ismini açıklamak istemediği bir İngiliz gayrimenkul firmasıyla birlikte yapabileceklerini belirtiyor. Bununla ilgili olarak teklif aldıklarını söyleyen Aşçıoğlu, ''Gelip inşaatı gördüler, seçimlerden olmasından dolayı bizden bir aylık süre istediler. Büyük bir ihtimalle olumlu sonuçlanacak, projeyi birlikte yapacağız'' diye konuşuyor... 8 bin m2 kapalı alan üzerinde alışveriş merkezinin inşaatın sürdüğünü söyleyen Yaşar Aşçıoğlu, yanındaki arsaları alıp alışveriş merkezini daha da büyüteceklerini ifade ediyor.

Aşçıoğlu, ''Bodrum'un yanı sıra Antalya'da da projelerimiz olacak. Buralarda villa tarzında projeler yapacağız'' diye konuşuyor.

 

Kasımpaşa'ya hipermarket...

Firmanın start vereceği projelerden biri de Kasımpaşa'da bulunuyor. Kasımpaşa-Piyalepaşa Bulvarı'nda Adnan Polat'ın Alman ortağıyla birlikte yapacağı alışveriş ve rezidans projesini yakın bir yerde 18 dönüm arsa alan Aşçıoğlu, burada da yatırıma hazırlanıyor. ''Şu an burasını en iyi nasıl değerlendirebiliriz diye ön araştırma yapıyoruz'' diyen Aşçıoğlu, gelen talepler doğrultusunda en uygun yatırıma karar verecek...

Özel bir üniversite ve hastaneden talep geldiğini söyleyen Aşçıoğlu'nun söylediğine bakılırsa gerçekleşmesi en yüksek olasılık hipermarket tarzındaki bir alışveriş merkezi. İhmallerin hepsini değerlendirdiklerini anlatan Aşçıoğlu, ''Birinci önceliğimiz alışveriş merkezi. Hipermarketin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Projeyi anahtar teslim olarak bitirdikten sonra büyük zincirlerden birine kiraya verebilir ya da satabiliriz'' diyor. Firma, yatırım maliyeti 15 milyon dolar civarında olacak proje için kazmayı yıl sonuna kadar vurmayı planlıyor.

Beyoğlu'yla yakından ilgilendiklerini söyleyen Aşçıoğlu, Tarlabaşı'ndaki yenileme projesinin ikinci etabındaki ihaleye katılacakları belirtiyor. Aşçıoğlu, Yunanistan'da rezidans yapacağı yönündeki haberlerle gündeme gelmişti. Bu konuyu sorduğumuzda ise ''Atina'da ciddi bir potansiyel var.Yunanistan'da insanlarda çok para var ama konforlu yapılar yok. Burada çok ciddi boşluk var. Orada bir Selenium yapmayı arzu ediyorum. Bu konuyla ilgili incelemelerimiz devam ediyor fakat şu an somut bir şey yok'' Aşçıoğlu inşaatı devam eden Selenium Twins, Selenium Panora Selenium City projelerinin 2008'de anahtar teslim edileceğini de sözlerine ekliyor.

Çocukları Mesut Yılmaz'ın oğluyla Arnavutluk'ta otoyol yapıyor...

Selenium Panorama'ya yüzde 25 ortak olan Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz'la Aşçıoğlu'nun iki oğluyla Selenyum İnşaat adlı bir firması bulunuyor. Aşçıoğlu, Arnavutluk'ta otoyol ihalesini alan gençlerin birlikte yurtdışında taahhüt projeleri yapacaklarını belirtiyor. Aşçıoğlu, ortaklığın nasıl olduğunu ise şöyle anlatıyor: ''Çocukların Mesut Bey'in oğluyla arkadaşlar. Bir gün bana bana, 'Yavuz'la bir şeyler yapmak istiyoruz. Selenium Panoroma'da 25 hisse verelim' dediler. Yavuz'u iyice tanıdıktan sonra ben de 'olur' dedim. Çok dürüst bir çocuk. Böyle bir ortaklığı yapmaları benim için gurur verici''

Lüks konutta arz fazlası yok...

Aşçıoğlu, lüks konut projeleri alanında bir arz fazlası olduğu görüşüne ise katılmıyor. Lüks konut diye yapılanların, gerçekten lüks olmadığını, üstelik bu alanda bir arz fazlası olduğunu düşünüyor. Aşçıoğlu, ''İstanbul'da gerçek anlamda lüks konut yok. Üstelik bu alanda bir arz fazlası olduğunu düşünüyor. Bizim projelerimiz dahil bu alandaki lüks konutların hepsini toplasan bin 500 daire etmez. Bu üretilen konutların yüzde 1'ine denk geliyor. İstanbul'da lüks konut açığı var'' diyor.

Kezban Gebetaş/Tek Borsa


Geri Dön