28 / 05 / 2024

Asgari ücrette yılda 4 güncelleme! Son dakika açıklaması: Asgari ücret net 2024! 

Asgari ücrette yılda 4 güncelleme! Son dakika açıklaması: Asgari ücret net 2024! 

Hükümet ve ekonomi yönetimi, asgari ücrete ara zam uygulanmaması konusunda ısrarcıyken, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu'ndan konuyla ilgili bir son dakika açıklaması geldi. Asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağı son günlerde sık sık gündem oluyor. Asgari ücrete geçtiğimiz iki yılda Temmuz'da olacak şekilde ara zam yapıldı. Milyonlarca asgari ücretli çalışan, bu yıl da maaşlarına Temmuz ayında zam yapılmasını bekliyordu.

Hükümetten yapılan açıklamalarda ise asgari ücrete Temmuz'da ara zam yapılmayacağı belirtildi. 

Hükümet ve ekonomi yönetimi, asgari ücrete ara zam uygulanmaması konusunda ısrarcıyken, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu'ndan konuyla ilgili bir son dakika açıklaması geldi. 

Asgari ücrette yılda 4 güncelleme! Son dakika açıklaması: Asgari ücret net 2024! 

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; dün bir televizyon programına konuk olan Arzu Çerkezoğlu, enflasyon tek haneli rakamlara inene kadar asgari ücretin yılda dört kez güncellenmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Hem Merkez Bankası'nın (TCMB) hükümete yazdığı açık mektup hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamasında asgari ücrete ara zam yapılmayacağının dile getirildiğini aktaran Çerkezoğlu, bu yaklaşıma itirazlarını aktardı. 

Söz konusu açıklamaların enflasyonla mücadele iddiasına dayandırıldığına, enflasyonun talep kaynaklı olduğunun ve ücret artışlarının enflasyon yarattığının iddia edildiğine vurgu yapan Çerkezoğlu,  ücret artışlarının enflasyonun nedeni değil sonucu olduğunu söyledi.

Asgari ücrette yılda 4 güncelleme! Son dakika açıklaması: Asgari ücret net 2024! 

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, dar gelirlinin, asgari ücretlinin gıda enflasyonunun TÜİK rakamlarıyla bile yüzde 110'lara ulaştığının altını çizdi ve "Bu kadar yüksek enflasyonun olduğu bir dönemde sene içinde tek bir asgari ücret olsun demek, milyonları aslında açlığa yoksulluğa mahkum etmek anlamına gelir" diye konuştu. 

Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin ortalama ücret haline geldiğini de söyledi. Asgari ücrete ara zam uygulanmamasının özel sektörde toplu sözleşmesiz çalışan milyonlarca çalışanın da zam almaması ve yoksullaşması anlamına geleceğine dikkat çekti. 

Çerkezoğlu, sene ortasında asgari ücret tespit komisyonunun toplanması ve sadece enflasyonu değil büyümeyi de hesaba katarak zam yapılması gerektiğinin de altını çizerek açıklamasını tamamladı. 

Bu hafta en fazla hangi yatırım aracı kazandırdı? 

Çimento fiyatlarına yüzde 43'lük dev zam! Hem inşaat sektörüne, hem vatandaşa zarar!

1 gram altın 3 bin 850 TL olacak! Yer yerinden oynayacak! İki dev kurum da aynı tarihi verdi! 

 


Geri Dön