20 / 05 / 2024

Avantajlı konut kredileri sektörü nasıl etkiliyor? 

Avantajlı konut kredileri sektörü nasıl etkiliyor? 

Gayrimenkul PR, avantajlı konut kredilerinin sektörü nasıl etkilediğini değerlendirdi. İşte ayrıntılar... İyi niyetle hayata geçirilen çıkartılan konut kredilerinin parası olanları daha zenginleştirirken, konut hayali kuranları ise kiralık konutlara ittiğine dikakt çekilen açıklamada, kiralık ev fiyatlarının artmasının sonucunda vatandaşların mağdur olduğu belirtildi. 

"Sürekli çıkartılan avantajlı konut kredileri yüzünden herkes fiyat artırıyor ve piyasada balon fiyatlar oluşuyor" denilen açıklamada, konut piyasasına müdahalede bulunulmadığı sürece, piyasanın eninde sonunda dengesinin bulacağı ifade edildi. 

Avantajlı konut kredileri sektörü nasıl etkiliyor? 

Türkiye’de satılık ve kiralık  konut fiyatlarındaki yaşanan yükselişteki bir diğer etkenin yabancıya konut satışı olduğu belirtildi. 

Açıklamada, konu ile ilgili yabancılara yönelik çıkartılan 400 bin dolar karşılığı gayrimenkul alımıyla, Türk vatandaşlığı alma hakkı tanıyan uygulamanın fiyatları tırmandırdığına dikkat çekildi. 

Gayrimenkul PR'dan gelen açıklamada "Kendi insanımız uygun fiyatlı satılık veya kiralık konut bulamazken, parası olan yabancıların konut arzını tüketmesi piyasanın dengesini bozmuştur. Kanada ülkesi aynı sorunla karşı karşıya kalınca, yabancılara konut satışını durdurdu" ifadelerine yer verildi. 

Hükümetin, kendi vatandaşlarının menfaatlerini gözetmesi gerektiği ve vatandaşlık karşılığı konut edinme uygulamasına son vermesi gerektiği ifade edildi.  

Kira geliriniz 9 bin 500 TL'yi aşıyorsa hemen bakın! Son gün 31 Mart! Ödemeyene ceza var! 

Deprem bölgesinde yaşayanlar dikkat! Banka borçları öteleniyor!

Dolarlarını satanlar ters köşe olacak! Ünlü ekonomist doların fırlayacağını tarihi açıkladı


Geri Dön