27 / 02 / 2024

AVM'de kiralar Avrupa'yı solladı!

AVM'de kiralar Avrupa'yı solladı!

Yakında açılacak olan Nişantaşı'ndaki Cities ve Bakırköy'deki Capacity alışveriş merkezlerinde 150 metrekarelik dükkanlar 130 ile 150 eurodan kiralanmaya başlandı.Her yeni alışveriş merkeziyle, metrekare kira fiyatları artıyor.  Anadolu'da da ucuz alışveriş merkezi bulmak zorlaşıyor. Bursa ve Trabzon'da metrekare fiyatları 50 ile 60 euro arasında değişiyor.

KİRALAR ÇOK YÜKSEK

Yüksek kiralar karşısında yerli markaların ayakta kalmasının çok zor olduğunu söyleyen Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Ali Murat Kızıltaş, "Alışveriş merkezleri ile yapılan kontratlarda iyileştirme sağlanmasını istiyoruz. Böyle giderse birçok marka iflas eder" diyor.

KANYON UCUZ KALDI

Kızıltaş, şöyle konuşuyor: "2001 kirizinden sonra kira fiyatları makul değerlere gelmişti. Metrekaresi 30-40 dolara alışveriş merkezlerinde mağaza kiralanabiliyordu. Şimdi 150 dolar seviyesine yükseldi. Kanyon bile ucuz kaldı. Tescilli Markalar Derneği Başkanı Selçuk Üzenge de, "Türkiye'de mağaza kiraları çok yüksek boyutlara ulaştı. Avrupa'nın önde gelen alışveriş merkezlerinde bile bu rakamlar yok" diyor.

Yabancıya ucuz

İSTANBUL'un bazı bölgelerde ihtiyacın üstünde alışveriş merkezi yatırımı yapıldığını, yabancı markalara daha ucuza kiraya verildiğini belirten Kızıltaş, "Beylikdüzü ve Levent bölgesinde ihtiyacın üstünde yatırım yapıldı. Özellikle Beylikdüzü'ndeki alışveriş merkezlerinde ciddi sıkıntı var. Burada mağazası olan markalarımızın şikayetleri her geçen gün artıyor. Mevcutlarda bu sıkıntı varken halen yeni yatırım yapılıyor. Çünkü dışarıdan ciddi bir marka akını var" diyor.

Ayrımcılık hâlâ sürüyor

ALIŞVERİŞ merkezlerinde yerli marka ayrımcılığının devam ettiğini söyleyen Kızıltaş, "Ayrımcılık konusunda istediğimiz sonucu hâlâ alamadık. Alışveriş merkezleri pazara yeni girmek isteyen yabancılara, yerli markalardan daha sıcak bakıyorlar. Metrocity, Cevahir, yabancı gruplara çok büyük metrekareler açtı, bunların çoğu başarısız oldu" diyor.

Ticari kira kontratı şart

AlIŞverİŞ merkezlerindeki kontrolsüz kira artışlarının önüne geçilmesi şart. Önümüze inanılmaz kontratlar gelmeye başladı. Halen ev kiralama sistemi üzerine mukavele yapılıyor. Ticari kiralamaların, şartların belirlendiği kanun tasarısı gündeme alınmalı. Perakendeciliğin gelişmesini engelleyecek uygulamalardan vazgeçilmeli.

Yerli markaların yaşama şansı yok

BU şartlarda, ciddi anlamda pek çok firmanın yaşama şansı kalmıyor. Yüksek kiralar karşısında ya fiyat yükseltecekler ya da yok olup gidecekler. Rekabet ortamında kimse fiyat artırmaya cesaret edemeyeceği için firmaların para kazanma şansı azalıyor. Bu fiyatlarla kontratlar imzalandığı sürece, 3 sene içerisinde sektörde ciddi krizler yaşanacak.Çoğu firma çok ciddi paralar kaybedecekler. 6 ayda hiçbir alışveriş merkezi para kazandırmıyor. Örneğin, bunun örneğini Cevahir'de yaşıyoruz. Çok yüksek fiyatlarla giren arkadaşlar, şimdi oradan çıkmanın yollarını arıyorlar.

(Akşam)


Geri Dön