18 / 06 / 2024

Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi değişmedi!

Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi değişmedi!

Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi haziranda bir önceki aya kıyasla değişmezken, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0,6 arttı.Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi bu yılın haziran ayında bir önceki aya kıyasla değişmedi.


Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) bugün açıkladığı ilk tahmin verilerine göre, 19 üyeli Avro Bölgesinde mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi bu yılın haziran ayında mayıs ayına kıyasla değişmedi. İnşaat üretimi, geçen yılın haziran ayına kıyasla ise yüzde 0,6 arttı.


Avro Bölgesinde inşaat üretiminin haziranda bir önceki aya kıyasla değişmemesinde inşaat mühendisliğinin yüzde 1,2 yükselmesi etkili olurken, inşaat yapımı ise yüzde 0,2 azaldı.


Yıllık bazdaki yükseliş ise inşaat mühendisliğinin yüzde 1,5 ve inşaat yapımının da yüzde 0,3 artmasından kaynaklandı. 


- AB’de inşaat üretimi azaldı

Veriler ayrıca, 28 üyeden oluşan Avrupa Birliğinde (AB) ise inşaat üretiminin haziranda önceki aya oranla yüzde 0,3, önceki yılın aynı ayına kıyasla da yüzde 0,6 azaldığını ortaya koydu.


AB’nin inşaat üretiminde haziran ayında önceki aya kıyasla görülen azalışta, inşaat yapımının yüzde 0,5 azalması etkili olurken, inşaat mühendisliği yüzde 0,2 artış kaydetti. Yıllık bazdaki azalışa ise inşaat mühendisliğinin yüzde 3,6 ve inşaat yapımının da yüzde 0,1 azalması neden oldu.


Verisi bulunan AB ülkeleri içinde, haziranda inşaat üretiminde önceki aya oranla en fazla azalış, yüzde 3,9’la Çek Cumhuriyeti’nde, en fazla artış da yüzde 7,6 ile Macaristan’da ölçüldü. 


Yıllık bazda ele alındığında ise inşaat üretimi en fazla azalan ülke yüzde 16,2 ile Macaristan oldu. En fazla artış ise yüzde 16,3’le İsveç’te kaydedildi.


AA


Geri Dön