24 / 04 / 2024

Avrupa Mortgage'de temkinli

Avrupa Mortgage'de temkinli

Türkiye "mortgage" ile yeni tanışırken, Avrupa ülkeleri ise ipotekli konut sisteminde temkinli davranıyor.Merkez Bankası'nca hazırlanan "Euro Bölgesi İzleme Raporu"'na göre, Avrupa ülkelerinde konut fiyat artışlarının hız kesmesi, ipotek faiz oranlarının artması konut alımı için açılan kredilerin yavaşlamasına neden oldu.

Türkiye "mortgage" ile yeni tanışırken, Avrupa ülkeleri ise ipotekli konut sisteminde temkinli davranıyor. Merkez Bankası'nca hazırlanan "Euro Bölgesi İzleme Raporu"'na göre, Avrupa ülkelerinde konut fiyat artışlarının hız kesmesi, ipotek faiz oranlarının artması konut alımı için açılan kredilerin yavaşlamasına neden oldu.
Merkez Bankası'nın Mart-Nisan 2007 Euro Bölgesi İzleme Raporu'nda Avrupa ülkelerinde kredi kullanımına ilişkin değerlendirmelere yer verildi. Raporda, 2006 yılında kredilerde yaşanan artışın yılın ilk çeyreğinde bir miktar hızlandığı kaydedildi. Kredi talebindeki artışın, ekonomik aktivitenin güçlü seyri ve Euro bölgesi genelindeki olumlu finansman koşullarından kaynaklandığı ifade edildi. Verilerin yaygınlaşmaya başladığı 2000 yılından bu yana en yüksek seviyesine Ocak ayında ulaşan reel sektöre açılan kredilerdeki artış oranının ise yavaşlamaya başladığı bildirildi.

FAİZ ORANLARI ARTTI

Reel sektöre açılan kredilerdeki artış hızının yavaşlamasının, hane halklarının ardından özel sektörün de artan faiz oranları karşısında kredi talebini kısmaya başlamasından kaynaklandığı belirtildi. Raporda,
hanehalklarının artan faiz oranlarına 2006 yılı Mayıs ayından itibaren tepki vermeye başladığı, reel sektörün ise tepkisinin gecikmeli olduğu ifade edildi.

YAVAŞLAMA KONUT KREDİLERİNDEN

Euro bölgesinde hanehalkına açılan kredi artış oranındaki yavaşlamanın ise daha çok konut kredilerinden kaynaklandığı bildirildi. Konut fiyat artışlarının hız kesmesi, bazı ülkelerde konut piyasasında aktivitenin yavaşlaması ve euro bölgesi genelinde ipotek faiz oranlarının artması, konut alımı için açılan kredilerin yavaşlamasına neden olduğu kaydedildi.


Geri Dön