16 / 06 / 2024

Avrupa'da evsizler rekor kırdı, 1.2 milyon kişi sokakta yatıyor!

Avrupa'da evsizler rekor kırdı, 1.2 milyon kişi sokakta yatıyor!

Avrupa'da ekonomik toparlanma başladı ancak asıl sorun şimdi başlıyor. İssizliğin körüklediği sosyal kriz büyümeye devam ederken, evsizlerin sayısı korkutucu düzeye ulaştı. Avrupa'da evsizler rekor kırdı, 1.2 milyon kişi sokakta yatıyor...Avrupa'da ekonomik toparlanma başladı ancak asıl sorun şimdi başlıyor. İssizliğin körüklediği sosyal kriz büyümeye devam ederken, evsizlerin sayısı korkutucu düzeye ulaştı.


KRİZİN etkilerini hâlâ tam olarak atlatamasa da toparlanma yoluna giren Avrupa'da geride kalan enkazın sonuçları ise ağırlaşmaya devam ediyor. Aynı zamanda sosyal bir krize de dönüşen süreç en büyük sorunlardan biri olarak işsizler ordusunu katladı. Bununla beraber sokaklarda yaşayan evsizlerin sayısı da rekor düzeyde yükseldi. Fransa'da Abbe Pierre Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, Fransa’da evsizlerin sayısı yüzde 50 oranında arttı. 


KRİZLE SOKAKLARA SAVRULDULAR


Araştırma, özellikle kriz nedeniyle milyonlarca kişinin de insanlık dışı şartlarda yaşadığını ortaya koydu. Fransa'da 3 buçuk milyondan fazla kişinin kalacak düzenli bir evi yok. 141 binden fazla kişi sokakta yaşarken, 2.8 milyon kişi ise temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. İngiltere’deki evsiz sayısının yaklaşık 114 bin olduğu belirtiliyor. Bu rakam son iki yılda yüzde 62 arttı. Ayrıca Yunanistan’daki evsiz sayısının 20 bin, İspanya’da 30 bin, Almanya’da ise 850 bin olduğu belirtiliyor. 


DÖRT KİŞİDEN BİRİ YOKSUL


Araştırmaya göre, daha genel olarak Avrupa’daki tüm nüfusun yüzde 24’ü yoksulluk ya da sosyal dışlanma riski altında. Bunda çocukların payı yüzde 27, 65 yaş üzeri olanların yüzde 20,5 ve bir iş sahibi olanların ise sadece yüzde 9. Hükümetler ise bu sorunla mücadeleyi gündemlerinin ilk sıralarına aldı. Evsizler için sosyal konut yapmayı ve geçici süreyle sığınma evlerine nakletmeyi planlıyorlar. 


Akşam Gazetesi 


Geri Dön