12 / 04 / 2024

Aydın'daki Efes Kongre Merkezi çürümeye terk edildi!

Aydın'daki Efes Kongre Merkezi çürümeye terk edildi!

Avrupa'nın 3., Türkiye ve Doğu Akdeniz'in en büyüğü olan Aydın'daki Efes Kongre Merkezi adeta çürümeye terk edildi. Aydın'ın Kuşadası ilçesinde inşaatı 7 sene devam eden, 500 milyon liraya mal olan, 2013 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Efes Kongre Merkezi çürümeye bırakıldı.

Sözcü'den Latif Sansür'ün haberine göre, alacaklıların icra yoluyla jeneratörleri söküp götürmesinden sonra, klima, ses düzeni ve güvenlik kamera sisteminin de sökülmesi amacıyla işlemlerin başlatıldığı belirtildi.

Yüzde 43 ile büyük hissedarı Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB) maddi sıkıntı içinde olması, yüzde 33'lük oranıyla ikinci büyük ortak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da yönetiminden çekilmesiyle birlikte Kongre Merkezi kaderine terk edildi.

BAKANLIK ÇEKİLDİ, ÇÖKÜŞ HIZLANDI

Projenin büyük borçlarla olağan dışında bir maliyetle oluşturulduğunu dile getiren TÜRSAB Hukuk Müşaviri İlker Ünsever, TÜRSAB'ın içinde bulunduğu maddi sıkıntının kaynağının Efes Kongre Merkezi olduğunu söyleyerek, şunları dile getirdi:

-Projeyi o zamanki yönetim çok pahalı yaptı.  Ama bu işi tahrik ve teşvik eden o dönemin bakanlığı da yönetimin içindeydi. Bu projenin içinde ve ortağı oldular.

-Bundan iki yıl önce Turizm Bakanlığı yöneticileri yönetim kurulundan istifa etti ve Turizm Bakanlığı burasıyla ilgi ve ilişkisini kesti. Yönetim kurulu üyelerinin borçlardan sorumlu olma tehlikesini göze alamadıkları için kaçtılar.

-TÜRSAB geçmiş dönemden kalan büyük bölümü kongre merkezi kaynaklı borçlarla boğuşurken, kongre merkezine kaynak aktarma durumunda olamadı. Bakanlığın çekilmesi kongre merkezinin çöküşünü hızlandırdı.

ARAYIŞ SÜRÜYOR

Bakanlığı fiilen çekilmesinden sonra kongre merkezinin geleceğini şekillendirmek için arayışlara girdiklerini dile getiren Ünsever, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

* TÜRSAB Başkanımız Firuz Bağlıkaya, Aydın Valisi, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı ve Kuşadası Belediye Başkanı ile görüştü.

-Her üçü de bu görüşmelerde olumlu bir çizgide olduklarını söyledi. Ancak aylardır arayan soran yok. Teklifte öneride bulunan olmadı.

-İki seçenek var, Turizm Bakanlığının ortak olduğu bu yatırıma sermaye artırımıyla belediyeler veya Valilik ortak olacak, yönetimde hakim olacaklar.

-Türk turizmi ve Kuşadası için önemli bu yapıyı hayata geçirecekler, ya da maalesef herkesin borçları büyüyecek, orada da bir bina cesedi oluşacak

BAKANLIĞIN YATIRIMA SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR

TÜRSAB Hukuk Müşaviri İlker Ünsever fedakarlık yapmaya hazır olduklarını dile getirerek, şunları söyledi:

-Geldiğimiz noktada işletme için tekrar sermaye gereken bir durum var. Borçlar var, ve tabii ki kullanılmamış bir tesis olmasına karşın bakım onarım yatırımı da gerekiyor.

-Biz TÜRSAB olarak borçların ödenmesi karşılığında bir çok fedakarlıkta bulunmaya hazır olduğumuzu tüm taraflara bildirdik.

-Bundan sonrası içinde çözüme yönelik bir kapı açılması gerekiyor” diyerek Kültür ve Turizm Bakanlığının dev yatırıma sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Ünsever, Kuşadası Ticaret Odası’da “Kongre Turizminin Merkezi Kuşadası Olsun” sloganı ile hem kampanya, hem de soruna çözüm bulunması amacıyla girişimler başlattı.

“TÜRSAB İLE TURİZM BAKANLIĞI BİR ARAYA GELMELİ”

Kurulduğunda Türk turizmine büyük katkı sağlayacağı, bölge turizmini de şahlandıracağı belirtilen projenin geldiği nokta turizmcilerin de tepkisine sebep oldu. Bölgedeki turizmciler büyük hissedarlar  TÜRSAB ile Turizm Bakanlığının bir araya gelerek soruna çözüm bulmasını, dev yatırımın tekrar ayağa kaldırılmasını talep etti. Kültür ve Turizm Bakanlığının turizm adına sorumluluk alması gerektiğini belirtti.

KONGRE MERKEZİNİN ÖZELLİKLERİ

Aydın'daki Efes Kongre Merkezi’nde, 2 bin 700 kişilik büyük oditoryum, 745 kişilik alt kat oditoryum, üçe bölünebilen 800 kişilik toplantı salonu, ikiye bölünebilen 400 kişilik toplantı salonu, 33 adet 45 ila 800 kişi kapasiteye sahip komite ve küçük toplantı odaları, toplam 6 bin 500 metrekareye yaklaşan açık teras alanları ile birlikte 8 bin kişilik yemek kapasitesi, ana salonu 2 bin 780 metrekare, bağlı iki fuayesi ile toplam 4 bin 415 metrekare kapalı ve 3 bin metrekare açık alanı ile bölge ihtisas fuarlarına ev sahipliği yapabilecek sergi alanı mevcut.


Geri Dön