18 / 07 / 2024

Bankalar faiz silahını çekti konut faizleri düşüşe geçti

Bankalar faiz silahını çekti konut faizleri düşüşe geçti

Bankalar konut kredilerinde faiz indirimi için birbirleriyle yarışıyor. Vakıfbank, Finansbank ve Akbank'tan sonra İş Bankası, Denizbank ve Tekstilbank da konutta faiz oranlarını indirdi.
Birkaç hafta önce 'Faiz indirimi için Merkez Bankası'nı beklemeyiz' diyerek faizlerin aşağı yönlü hareketinin kaçınılmaz olduğunu belirten Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen'in açıklamalarının ardından bankalar birer birer mevduat ve bireysel kredilerde faiz indirimine gitmeye başladı. Konut kredilerinde faiz oranlarını aşağıya çeken bankalar kervanına en son İş Bankası, Denizbank ve Tekstilbank da katıldı. Daha önce Vakıfbank, Akbank ve Finansbank konut kredilerini uyguladıkları faiz oranlarını indirmişti.

En düşük faiz yüzde 1.29

Konutta en düşük faiz oranını uygulayan banka yine Anadolubank olurken, bankanın konut kredileri için uyguladığı faiz oranı yüzde 1.29. Faizlerdeki düşüş eğilimini takip eden ve konutta faizleri yüzde 1.30'a geri çeken Vakıfbank ise en düşük konut faizi sunan ikinci banka konumunda. Finansbank'ın konut faizleri yüzde 1.32 iken Garanti Bankası da müşterilerine konut kredileri için yüzde 1.32 faiz oranı uyguluyor. İş Bankası da konut faizlerini düşürdü. Bankanın konut kredileri için talep ettiği faiz oranı yüzde 1.33. HSBC ve Akbank yüzde 1.34'lük faiz oranları uygularken, Denizbank konutta faiz oranlarını yüzde 1.35'e geri çekti. Halkbank yüzde 1.36, Türkiye Ekonomi Bankası ise müşterilerine yüzde 1.37'lik konut faizi sunuyor. Yapı Kredi Bankası yüzde 1.38, Oyakbank, Bank Pozitif ve Şekerbank yüzde 1.39 faiz oranı uygularken, Ziraat Bankası ise konut kredilerini için yüzde 1.40 faiz oranı sunuyor.

(Sabah)


Geri Dön