29 / 02 / 2024

Beydağ eski hükümet Konağı kent müzesi olacak!

Beydağ eski hükümet Konağı kent müzesi olacak!

İzmir'in Beydağ İlçesi'nde Kaymakamlık, Belediye ve Ödemiş Müze Müdürlüğü'nün işbirliğiyle yürütülen kazı çalışmaları kapsamında Hükümet Konağı yeniden düzenlenerek kent müzesi olarak turizme hizmet edecek.
Tarihi Beydağ Kalesi'nde bulunan ve 1980'li yılların başında tabiat şartlarına yenik düştüğü için yıktırılan Hükümet Konağı'nın yeniden inşa edileceğini açıklayan CHP'li Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk,  İzmir  1 No'lu Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'ndan onay çıktığını belirtti. Başkan Şentürk, "Beydağ, tarihi yönden Bizans dönemine ait birçok eserlerin bulunduğu bir kenttir. Burada 1980'li yıllara kadar Hükümet Konağı Beydağ Kalesi'nin üzerinde bulunmaktaydı. Kalenin yıkılmasından sonra, alana çay bahçesi yapılmıştı.


Hükümet Konağı bir süre Belediye binasında hizmet verdikten sonra 2005 yılında Atatürk Mahallesi Kültür Caddesi'ne taşındı. Tarihimizi canlandırmak amacıyla, Hükümet Konağı'nı aynen eski durumuna yakışır şekilde aynı yere tüm özellikleriyle inşa ederek, kent müzesi olarak turizme açacağız. Kazı çalışmaları sırasında bulunan kalıntıları camekanlar içerisine koyarak sergileyeceğiz. Ayrıca kale surları ve merpenleri restore edilerek, eski durumuna getirilecek. Beydağ halkından gelecek tarihi eserleri de müzede sergileyeceğiz. Böylece Beydağ, tarihi yönden turizme açılacak" diye konuştu.Yeni Asır


Geri Dön