24 / 04 / 2024

BİM yönetiminden zincir market eleştirilerine yanıt!

BİM yönetiminden zincir market eleştirilerine yanıt!

Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, zincir marketler ile ilgili fahiş fiyat uygulamasına dair eleştirilere cevap verdi. Aykaç "Maliyet enflasyonunu düşürmediğiniz sürece bu konuşmalar spekülatif." İfadelerini kullandı.Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Bloomberg HT’ye konuştu. Aykaç, fahiş fiyat uygulaması ile ilgili eleştirilere de cevap verdi. Aykaç “Fahiş fiyat konusunun bu kadar gündemde olmasının nedeni enflasyon oranlarının yüksekliği. Dünyanın mücadele ettiği bir yüksek enflasyonun biraz daha farklı yaşanır haline şahit oluyoruz. Burada aslında fahiş fiyattan ziyade üretimde maliyet enflasyonu söz konusu. Maliyet enflasyonuna eğilmediğimiz sürece fahiş fiyat ile ilgili tartışmalar spekülatif. Birçok işletmemiz zarar ediyor, kâr eden işletmelerimizin de yüzde 0-4 arasında marjı var. BİM açısından baktığımızda herhangi bir ceza beklentimiz yok” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAPTIRIM UYGULANACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, zincir marketlerdeki fahiş fiyatlar ile ilgili yeni yaptırımların devreye alınacağını ifade etmişti.

"BİM’İN 5 YILDIR KAR MARJINDA ARTIŞ YOK”

Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, “Kendi kendimize yetme gibi bir hedefimiz varsa birçok konuda dışa bağımlılığı azaltmamız gerekiyor. Tarımı kalkındırmak, hayvancılığı da geliştirmek zorundayız. Üzerimize yapıştırılmaya çalışılan ithamlara nominal olarak değil, oransal bakılması gerekiyor. Ben şirketim adına şunu söyleyebilirim BİM’in 5 yıllık bilançosunu incelesinler, kâr marjında herhangi bir artış yok. Diğer şirketler de hemen hemen aynı durumda” şeklinde konuştu.

Aykaç değerlendirmelerine şöyle devam etti:


Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com.tr’de yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com.tr herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com.tr bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com.tr'de yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön