19 / 06 / 2024

Birden fazla konutu olanlara ağır vergiler geliyor! Bu uygulama sektörü nasıl etkileyecek? Tebernüş Kireçci açıkladı!

Birden fazla konutu olanlara ağır vergiler geliyor! Bu uygulama sektörü nasıl etkileyecek? Tebernüş Kireçci açıkladı!

TCMB, birden fazla konuta sahip olanlara yönelik kademeli ilave vergi getirilmesini önerdi. Peki bu uygulama ile konut piyasasını neler bekliyor?  Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, yeni uygulama sonrası olacakları değerlendirdi. İşte o açıklama...Birden fazla evi olanların ikinci, üçüncü ve diğer evlerinden daha yüksek oranlarda emlak vergisi alınması öngörülüyor. Konut sahipleri ile konutu yatırım aracı olarak kullananların daha fazla vergi ödemelerine yol açacak düzenlemeler  kapsamında Haziranın ilk haftasında TBMM’ye sunulması planlanan taslağa göre vergi değişikliklerine gidilecek.

Mevcut düzenlemeye göre, satın alınan konut 5 yıl elde bekletilip 5’inci yıldan sonra satılırsa vergi ödenmiyor. Bu konut ilk 5 yıl içinde satılırsa Maliye, değer artış kazancı üzerinden yüzde 15-40 oranında vergi alıyor. Yeni düzenleme ile 5 yıl istisnasının kaldırılması bekleniyor. Satın alınan evin üzerinden 5-10 hatta 50 yıl da geçse satıldığı gün değer artış kazancı hesaplanıp vergisi alınacak.

Taslak düzenleme ile konut alım satımında belediyeden alınan ve gerçek değerin altında kalan rayiç bedel uygulamasının kaldırılacağı ifade ediliyor. Konutların güncel piyasa değeri esas alınacağı, güncel değerlerin de ekspertiz raporlarıyla belirleneceği belirtiliyor.

Yeni uygulama hayata geçirilirse konut piyasasında neler olacak? Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, yeni uygulama sonrası olacakları değerlendirdi. Sosyal medya hesabı X'ten değerlendirme yapan Kireçci tek tek açıkladı. İşte o açıklama ve gelen yorumlar...

Tebernüş Kireçci @TebernKireci1

Birden fazla konutu olana ağır vergi geliyor.

Yorumu: Konut yatırımcılarını daha fazla yurtdışına yönlendirir.

Özellikle eğitimli kesim yurt dışından ev almak için bahane arıyor.

Yeni uygulamalar hayata geçirilirse bu bahaneler fazlasıyla verilecek:)

 

 

 

Tebernüş Kireçci'den yabancı yatırımcı yorumu: Döviz girişi olsun diye gayrimenkul alınması kolaylaştırıldı!

Tebernüş Kireçci konut almak isteyenleri uyardı: İkinci elde fırsatlar var!


 


Geri Dön