23 / 04 / 2024

Bodrum, denizden su içmeye hazırlanıyor

Bodrum, denizden su içmeye hazırlanıyor

Yıllardır çözüm bekleyen su sorunu, küresel ısınmanın da etkileriyle kangrene dönen Bodrum Yarımadası'nda, denizden içme suyu elde edilmesi projesi heyecan yarattı.Bodrum Yarımadası'ndaki su sıkıntısına çözüm bulmak amacıyla, Yalıkavak Belediyesi'nin girişimiyle, merkezi Amerika'daki E-Tech USA ve Türk şirketi Hidroteknik Su Arıtma A.Ş. tarafından Yalıkavak sahiline 'Deniz suyundan içme suyu elde etme ünitesi' kuruldu. Bir haftalık deneme süreci olumlu geçti. Projenin hayata geçirilmesiyle Bodrum Yarımadası'nda mesken ve işletmelere metreküpü 1.1-1.5 YTL arasında fiyatla verilen suyun, kurulan sistemle 60 Ykr'a mal edileceği belirtildi.

YAP-İŞLET-DEVRET: Hidroteknik Su Arıtma A.Ş. temsilcisi çevre mühendisi Gürkan Göçmen, yatırım ve işletmenin Türk ve Amerikan şirketleri konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilebileceğini, yap işlet devret modeliyle, yaklaşık 2 milyon YTL'ye kurulacak sistemle beldenin 10 bin kişilik nüfusunun günlük 2 bin metreküplük su ihtiyacının karşılanabileceğini söyledi. Göçmen, ''Denizden içme suyu elde etmede dünyadaki en son teknolojiyi Yalıkavak'ta denedik ve başarılı olduk. Yarımadadaki su kaynaklarının azalması, kullanılmış sularda geri kazanımın sağlanmaması ve yağışların azalması nedeniyle yıllardır su sıkıntısı çeken yarımadanın bu sorunu, projeyle sona erebilir. Yarımada belediyeleriyle yapacağımız görüşmelerin ardından tesisi bir yılda kurup işler hale getirebiliriz'' dedi.

30 YILLIK SIKINTI: Yalıkavak Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Mustafa Saruhan da Bodrum'un 30 yıldır süren su sıkıntısını çözme çalışmalarının yılan hikayesine döndüğünü belirterek, ''Gerek Yalıkavak gerekse Bodrum Yarımadası yıllardır bu soruna çözüm bekliyor. Ancak ne devlet ne de başka kurumlar bu konuda kayda değer bir çalışma yaptı. Sorun kronikleşti. Yaz aylarında nüfusu 1 milyonu aşan Bodrum'da artık soruna neşter vurulmalı. Bu nedenle içme suyu üretiminde hem yüzde 50 ucuz hem de sürekli olarak sorunu çözecek her türlü projeyi destekliyoruz. Bu proje bizi heyecanlandırdı. Görüşmelere başlıyoruz'' diye konuştu.

Avşa Adası 2008'de kullanmaya başlıyor

DENİZDEN içme suyu elde etme projesinin ilk hayata geçeceği yer Avşa Adası olacak. Projenin 2008 yılının Haziran ayında devreye girmesi ve saniyede 46 litre içme suyu elde edilmesi planlanıyor. Sistem istendiği takdirde saniyede 110 litre içme suyu elde edebilecek kapisetiye yükseltilebiliyor.

(Hürriyet)


Geri Dön