25 / 04 / 2024

Bu yıl emlak alım satımında ne kadar tapu harcı ödenecek?

Bu yıl emlak alım satımında ne kadar tapu harcı ödenecek?

Tapuda yapılan alım satım işlemleri için tarafların belli oranlarda harç ödemeleri yapmaları gerekiyor. Peki, 2019'da emlak alım satımında ne kadar tapu harcı ödenecek?Konut, işyeri, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerin alım satıma konu olması halinde işlemler tapu dairesinde gerçekleştiriliyor. Tapuda gerçeikleştirilen işlemlerin karşılığında alıcıdan ve satıcıdan belirlli oranlarda harç ödemeleri isteniyor. 

Harç işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor. Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanarak tahsil ediliyor. 

2019 tapu harcı hesabı

Tapu harcı binde 20 oranında hesaplanıyor. Bu harç hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor. Buna göre, 200 bin liralık bir evin satışa konu olması halinde 4 bin lira alıcı ve 4 bin lira satıcı olmak üzere 8 bin lira ödenme yapılması gerekiyor. 

2019'da tapu harcı indirimi 

2017 ve 2018'de Cumhurbaşkanlığı kararı ile tapu harcında indirim gerçekleştirildi. Tapu harcı konut ve işyerleri için binde 20 oranından binde 15'e düşürüldü. Söz konusu indirim 31 Mart 2019 tarihine kadar uzatıldı. 


Konutta 2019 fırsatları!

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi için son gün 31 Mart!

Öznur YASLI İKİER/Emlakkulisi.com


Geri Dön