23 / 02 / 2024

Bursa emsal artışı ile kentsel dönüşümde örnek olacak!

Bursa emsal artışı ile kentsel dönüşümde örnek olacak!

Konaklama tesisi sorununu turistik amaçlı tesislerde 0.50 emsal artışı ile çözüme kavuşturan Büyükşehir Belediyesi, aynı uygulamayı kentsel dönüşümde de hayata geçirecek.

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalKonaklama tesisi sorununu turistik amaçlı tesislerde 0.50 emsal artışı ile çözüme kavuşturan Büyükşehir Belediyesi, aynı uygulamayı kentsel dönüşümde de hayata geçirecek. 


Konaklama tesisi meselesine turistik amaçlı tesislerde 0.50 emsal artışı ile çare bulan Bursa Büyükşehir Belediyesi, aynı uygulamayı kentsel dönüşüm projeleri için de yapacak. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sadece risk altında bulunan ve içinde oturanların bulunduğu site ve binalar için geçerli olacak uygulama ile Bursa'nm kentsel dönüşümde de Türkiye'ye örnek olacağını vurguladı. 


İnşaat Müteahhitleri Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (İMSİAD) düzenlendiği Kentsel Dönüşüm Çalıştayı'nda Başkan Altepe, sadece Bursa'nın değil Türkiye'nin en önemli gündem maddesi olan kentsel dönüşüm konusunda zaman kaybetmeden önemli adımlar atılması gerektiğini söyledi. Kentsel dönüşüm konusunda vatandaşın yeterli bilgi sahibi olmadığını ve büyük beklentiler içinde olduğunu dile getiren Başkan Altepe, "Herkes cennetten bir köşe istiyor. 'Daireme daire isterim, kira yardımı isterim. Devlet yapsın' diyor. 


Böyle bir anlayış olamaz. Çocuklarıyla, torunlarıyla riskli binalarda oturan vatandaşlarımız hayatlarını güvenlik altına almak W Nilüfer ilçesindeki 180 dairelik Nilüfer Sitesi'nden örnek veren Başkan Altepe, site yönetimi ve sakinlerinin dönüşüm için 2 yıldır çalıştığını, projeler ürettiğini ve müteahhitlerle anlaştığını belirterek, projelerin hayata geçebilmesi için de Büyükşehir olarak yüzde 0.50 emsal artışı sağladıklarını hatırlattı. Bu uygulamayı ilk olarak turizm tesisleri için hayata geçirdiklerini hatırlatan Altepe, "Bursa'nın turizmden hak ettiği payı alması için her türlü yatırımı yaptık. 

Ancak baktık ki yeterli konaklama tesisi yok. Yatırımcıları konaklama tesisi yapmaya teşvik amacıyla turistik konaklama tesisleri için yüzde 0.50 emsal artışı verdik. Bugün geldiğimiz noktada her köşede oteller yapılmaya başlandı. Biz bunu turistik tesisler için yapıyorsak, halkımızın can güvenliği için neden yapmayalım. Belediye meclisleri bunun için var. Şimdi aynı uygulamayı kentsel dönüşüm projeleri için de hayata geçiriyoruz. Bursa'nın kentsel dönüşümde de örnek bir kent olmasını istiyoruz. Tabakhaneler Bölgesi'nin termal turizm merkezi olması yolundaki çalışmalarımız hızla sürüyor. Hak sahiplerine ya gelen projeye ortak olun ya da kamulaştırma yoluna gidelim diyoruz. Bu doğrultuda kamulaştırdığımız alan 50 bin metrekareye yaklaştı. Yakında burada da çalışmalara başlamış olacağız. Yine Yalova yolunun dönüşümüne yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bir taraftan vatandaşlarımızın da kenti riskli binalarının dönüşümünü sağlaması için yaptığımız 0.50 emsal artışı sadece içinde oturanların olduğu riskli yapılar için geçerli olacak. Boş bir alanda yapılacak projeler için böyle bir uygulama yok. Gerçek anlamda dönüşüm için biz vatandaşımıza her türlü desteği vermeye hazırız" diye konuştu. 


Bursa'da Meydan


Geri Dön