16 / 06 / 2024

Büyükçekmece'deki Avenue İstanbul'un imar değişikliği için suç duyurusu!

Büyükçekmece'deki Avenue İstanbul'un imar değişikliği için suç duyurusu!

CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nin inşaat firmasına imar peşkeşi çektiği Avenue İstanbul projesine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. 850 milyon TL'lik rant vurgunu için suç duyurusunda bulunulacak. Valilik, inşaatta inceleme yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün müfettiş talebini onayladı. CHP'li Büyükçekmece Belediyesi'nin ruhsat verdiği rant projesinde hokus pokusla 850 milyon TL'lik kazanç sağladı. Günyüzü İnşaat Taahhüt Şirketi'nin tapu kayıtlarında arazi 30 bin 660 metrekare olarak belirtildi. 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planına göre ise taban alanına yapılması gereken inşaat 21 bin metrekare büyüklükteydi. Sabah'tan Atakan Irmak'ın haberine göre; 1.5 emsal inşaat hakkı olan Avenue İstanbul Projesi'nde alınan yeni emsale göre 45 bin metrekare inşaat hakkı olmasına rağmen 209 bin 645 bin metrekare büyüklüğünde yapılması büyük bir skandalı gündeme taşıdı. 

24 saat esasına göre çalışılan inşaatın kısa sürede kabasında sona gelindi. Yaklaşık 160 bin metrekarelik kaçak bölümlerin de Temmuz 2019'da Büyükçekmece Belediyesi'ne başvurularak yapı ruhsatı alıp yasal hale getirildiği belirlendi. SABAH, 'Emsalsiz Vurgun' maşetiyle gündeme getirdiği skandalda projenin ÇED raporu ve diğer belgelerine ulaştı. 

Ali Metin, Mehmet Çetin, Mahmut Atom Duruk ile Vehbi Güleç ve İbrahim Denizer'in malik olduğu arazinin ilk yüklenici firması Erke İnşaat Sanayi Ticaret olmuştu. Erke İnşaat 2006'da araziye inşaat yapılması için 1.5 emsal izin aldı. 

Ancak inşaatı sürdüremeyen şirket, Metin, Çetin ve Ahmet Gül kardeşlerin sahibi olduğu Günyüzü İnşaat'a 2007'de devretti. Kendi aralarında bir devir sözleşmesi yaptıktan hemen sonra plan tadilatı yaptırılıp, emsal 2.5'a yükseltildi. Yerel seçimlerde Büyükçekmece Belediyesi'ni alan CHP'li başkan Hasan Akgün'le görüşüp anlaşan Gül kardeşler, gece gündüz demeden inşaata devam etti. AVM kapasite artışı, proje alanı içerisinde 2. bodrum otopark alanı olan kısmını AVM'ye ekleyip 96 bağımsız bölüm yaparak dükkan sayısını 256'ya çıkardı. Burada 14 bin 806 metrekare artış oldu. Projenin AVM kısmında 49 bin 806 metrekare daha fazla alan oluşturuldu. Projenin toplamında 760 bağımsız bölümden oluşan konut ortaya çıkarıldı. Daha önce izni alınan 195 bin metrekare toplam inşaat alanında projede eklenecek olan terasların inşaat alanlarına eklenmesiyle bu metrekare 209 bin 645 bin oldu.

VALİLİKTEN MÜFETTİŞ TALEBİNE ONAY

Rant vurgunu için suç duyurusu yapacaklarını belirten Yolsuzlukla ve Haksızlıkla Mücadele Derneği Başkanı Huriser Ece Soysev, arazinin eski belediye başkanı Ali Çebi döneminde dini tesis alanı olarak planlarda olduğunu ifade ederek, "Hasan Akgün'ün koltuğa oturmasıyla arazide plan değişikliği yapıldı. Ana arter üzerinde olduğu için CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da projeyi inceletmesi lazım. Bunu yapmazsa görevi ihmalden kendileriyle ilgili de suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu. 

Diğer yandan İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri dün inşaatta inceleme yaptı ve imar rantı olduğunu belirledi. Müdürlük, İstanbul Valiliği'ne müracaat ederek müfettiş incelemesi istedi. Valilik de talebi olumlu karşılayıp müfettiş atadı.

Büyükçekmece'deki Avenue İstanbul'un imar izni iki katına mı çıkarıldı?


Geri Dön