29 / 02 / 2024

Çamlıca’da 8.5 dönümlük park yapılaşmaya açıldı!

Çamlıca’da 8.5 dönümlük park yapılaşmaya açıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Üsküdar'da “Küçük Çamlıca Mesa Evleri”nin bitişiğinde yer alan parselde plan değişikliği hazırladı ve askıya çıkardı. Buna göre emsal yani inşaat hakkı 0.20, yükseklik 2 kat oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Üsküdar'da “Küçük Çamlıca Mesa Evleri”nin bitişiğinde yer alan parselde plan değişikliği hazırladı ve askıya çıkardı.

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre; plan açıklama raporunda bulunan bilgilere göre yaklaşık 8.5 dönümlük parsel, “1.derece doğal sit alanı” ve  “3.derece doğal sit alanı” içerisinde yer alıyor. Mevcut planlarda “park ve dinlenme alanı” kısmen de ”yol” şeklinde belirtildi. Bakanlık tarafından yapılan plan değişikliği kapsamında parsel, “düşük yoğunluklu konut”, “park” ve yol şeklinde işaretlendi. Emsal yani inşaat hakkı 0.20, yükseklik 2 kat oldu. 

Çamlıca’da 8.5 dönümlük park yapılaşmaya açıldı!

İBB KARŞI ÇIKTI

Plan değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulunan İBB Park Bahçe ve Yeşil Alan Daire Başkanlığı, yeşil alan miktarının azaltılacağı, yapı ve nüfus yoğunluğunun yükseleceği nedeniyle düzenlemeyi uygun görmedi. İBB Ulaşım Daire Başkanlığı Ulaşım Planlama Müdürlüğü de parselin “park” fonksiyonunun iptal edilerek yapılaşmaya açıldığına ve bunun alana ek inşaat alanı getireceğine dikkat çekti. 

Yakın çevresinde iptal edilen park alanı yerine eş değer büyüklüğe sahip bir park alanı ayrılmadığına da vurgu yapıldı. Teklifle, alana yeni bir yapılaşma önerilerek ulaşım talebinin yükseltilmesine karşın 12 metre genişliğinde planlanan yolun, 10 metreye düşürülerek ulaşım alt yapısının azaltıldığına dikkat çekildi ve teklif bölgesel ulaşım sistemi açısından uygun görülmedi.

Kirazlıtepe dönüşüm projesinin 3. Etap ihalesi Turgut Müteahhitlik'in!


Geri Dön