21 / 06 / 2024

Cenk Arson, Emaar Türkiye CEO’su oldu!

Cenk Arson, Emaar Türkiye CEO’su oldu!

Dubaili gayrimenkul devi Emaar, uzun süreden bu yana Türkiye operasyonlarını emanet ettiği Ozan Balaban’ın sürpriz ayrılığı sonrasında yeni Türkiye CEO’sunu buldu.Dubaili gayrimenkul devi Emaar, uzun süreden bu yana Türkiye operasyonlarını emanet ettiği Ozan Balaban’ın sürpriz ayrılığı sonrasında yeni Türkiye CEO’sunu buldu.


Limak Yatırım Holding CEO’luğu görevinde bulunan Cenk Arson, Emaar’ın yeni Türkiye CEO’su oldu. Dün kendisine telefonla ulaştığımız Arson, “Bugünden itibaren Emaar’da CEO’luk görevime başlıyorum” dedi. İstanbul Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nden 1990’da mezun olan Cenk Arson, 1998 yılında İngiltere’deki Warwick Business School’da işletme yüksek lisansını yaptı. 1990’da Garanti Bankası’nda iş hayatına başlayan Arson, Artı Yayıncılık, TSKB, Akbank’taki yöneticilik görevlerinin ardından, 2005-2010 arasında Alman emlak bankası Eurohypo AG’nin Türkiye Genel Müdürü oldu. 2010’da Rönesans Gayrimenkul’ün CEO’luğunu yürüten Cenk Arson, 2013 yılında Limak Yatırım Holding’e geçmişti.


2.3 milyar dolarlık iş


Emaar Türkiye’nin 2.3 milyar dolarlık proje maliyeti ile Çamlıca’da projelendirdiği Emaar Square projesi ise tüm hızıyla sürüyor. 66 dönüm arazi üzerine tasarlanan proje, 1000 konut, 183 odalı, beş yıldızlı The Address Hotel ile Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden birine sahip olacak. Dünyaca ünlü pek çok marka ve tasarımcının Türkiye’de ilk mağazalarını Emaar Square’de açması bekleniyor. 


Balaban, Emaar’daki tüm görevlerinden ayrıldığını, Temmuz ayı başında “Türkiye iştirakini 10 yıl önce dört kişiyle kurduğumuz ve ülkemizde bugüne kadar milyarlarca dolar yatırım yapmış olan Emaar’daki tüm görevlerimden hayatımda yapmak istediklerimi daha fazla ertelememek adına kendi isteğimle ayrılıyorum” açıklamasıyla duyurmuştu. Balaban, Dubaili grubun 2006’da Emaar’ın Türkiye CEO’luğu görevini kabul etmiş, Kasım 2014 tarihi itibarı ile Bölge CEO’su olarak görevlendirilmişti. 


Milliyet


Cenk Arson kimdir?


Haber PR ajansı tarafından şu şekilde servis edildi


Dünyanın önde gelen gayrimenkul geliştirme şirketlerinden Emaar Properties'in ülke iştiraki Emaar Türkiye, Cenk Arson'un CEO olarak atandığını duyurdu.

Proje geliştirme, finansman ve gayrimenkul yönetimi konularında geniş deneyimi olan Cenk Arson, Emaar Türkiye'nin operasyonlarını yürütmekle görevlendirildi. Arson ayrıca, Türkiye'de Emaar tarafından geliştirilen dünya standartlarındaki projelerin uygulanması ile büyüme ve değer yaratma için yeni fırsatların araştırılmasından da sorumlu olacak.

2006 yılından beri Türkiye'nin önemli yabancı yatırımcılardan biri olan Emaar, 2 milyar doları aşkın bir yatırım gerçekleştirerek, Toskana Vadisi ve Emaar Square ile birlikte iki çok önemli ve geniş ölçekli projeye imza attı.

Yeni CEO atamasıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Emaar Properties Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Alabbar: "Türkiye güçlü pazarlarımızdan birisi, Türkiye pazarına girdiğimiz günden bu yana ülkenin sosyo-ekonomik büyümesini destekleyen güçlü bir ortak olduk. Gerçekleştirmiş olduğumuz, yüksek değer teşkil eden projelerimiz ile yeni istihdam alanları yaratarak, perakende, turizm ve eğlence dahil olmak üzere yan sektörleri de desteklemekteyiz. Yatırımlarımızı arttırmaya ve projelerimizi planlandığı gibi teslim etmeye kararlıyız." dedi.

Alabbar ayrıca, Türkiye'nin güçlü finansal yapısına ve büyüme beklentilerine sonuna kadar inandıklarını belirterek, Türkiye’nin önündeki yeni büyüme döneminde, ülkenin ilerlemesini gayrimenkul, alışveriş merkezleri, perakende, turizm ve eğlence sektörlerindeki projeleriyle destekleyeceklerini vurguladı.

Cenk Arson ise yeni görevi sonrasında şu değerlendirmeyi yaptı: "Coğrafi konumu, yüksek standartta kaliteli gayrimenkul projelerine olan artan iç pazar talebi ve çok yönlü ekonomik büyümenin öncülüğünde, Türkiye hızlı büyüyen pazarlardan birisi olarak benzersiz bir konuma sahip. Emaar Türkiye, ekonomiye değer katan entegre, master planlı projelere odaklanarak gayrimenkul geliştirme alanında Türkiye’ye yeni bir yaklaşım getiriyor. Devam eden projelerimizin zamanında teslimine odaklanarak gayrimenkul, perakende, turizm ve eğlence sektörlerinde büyüme için yeni fırsatları belirleyeceğiz."

Gayrimenkul geliştirme konusunda 25 yılı aşkın deneyime sahip olan Cenk Arson, daha önce bir altyapı geliştirme ve yatırım şirketinde CEO pozisyonunda çalıştı. Bu görevinde dört enerji santrali ve iki havalimanının tamamlanması ve dünya çapında bir varlık yönetim sürecinin oluşturulması sorumluluğunu üstlendi. Ayrıca, alışveriş merkezleri ve ofis projelerini geliştirmeden sorumlu olarak farklı ticari gayrimenkul geliştirme şirketlerinde CEO olarak görev yaptı.

Meslek hayatına finansal analist olarak başlayan Arson, kariyerinin önceki dönemlerinde Eurohypo AG'nin Ülke Müdürü olarak bankanın Türkiye operasyonlarının başlatılması ve düzenleme sürecinin gözetimini gerçekleştirdi. Arson, ayrıca, Akbank TAŞ'de Kurumsal Krediler ve Proje Finansmanı Bölüm Başkanı ve Türkiye Sanayii Kalkınma Bankası'nda Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Emaar Türkiye, teslimlerin yapılıp yaşamın başladığı master planlı entegre yaşam alanı projesi Toskana Vadisi’nin ardından Emaar Square projesine başladı. İlk teslimatların bu yıl gerçekleşeceği Emaar Square projesinde 1.000 lüks konutun yanı sıra ofis alanları, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olacak Emaar Square Mall, eğlence alanları, 5 yıldızlı The Address Hotel ve otelin hizmet vereceği rezidanslar bulunuyor. Alışveriş merkezinin 2017 yılında açılması planlanan Emaar Square, projede yer alan The Address Hotel ile de Türjkiye’nin ilk Address oteline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Haber Vatan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


DÜNYANIN önde gelen gayrimenkul geliştirme şirketlerinden Emaar Properties'in ülke iştiraki Emaar Türkiye, Cenk Arson'un CEO olarak atandığını duyurdu. Proje geliştirme, finansman ve gayrimenkul yönetimi konularında deneyimi olan Cenk Arson, Emaar Türkiye'nin operasyonlarını yürütmekle görevlendirildi. Arson ayrıca, Türkiye'de Emaar tarafından geliştirilen projelerin uygulanması ile büyüme ve değer yaratma için yeni fırsatların araştırılmasından da sorumlu olacak. 2006 yılından beri Türkiye'de olan Emaar, 2 milyar doları aşkın yatırım gerçekleştirerek Toskana Vadisi ve Emaar Square projelerine imza attı. 

Vatan

Geri Dön