13 / 06 / 2024

Cep telefonu almak isteyenlere üzücü haber! Bu tarihten itibaren fiyatlar yükselecek! Acele edin!

Cep telefonu almak isteyenlere üzücü haber! Bu tarihten itibaren fiyatlar yükselecek! Acele edin!

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, akıllı telefonlar için yeni gümrük düzenlemeleri getirildi. Telefonlardan alınan gümrük ücretleri 200 dolardan 350 dolara çıkarıldı. 28 Mart tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.Cep telefonu almak isteyenlere üzücü haber! Bu tarihten itibaren fiyatlar yükselecek! Acele edin!

Cep telefonlarına büyük zam yolda

Ticaret Bakanlığı, 2020 yılından bu yana yürürlükte olan gözetim uygulamasına bir yenilik getirdi ve akıllı telefonlar için yeni bir düzenleme yapıldı. Geçtiğimiz ay Resmî Gazete 'de yayımlanan "İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" ile akıllı telefonlarda adet başına birim gümrük kıymeti 200 dolardan 350 dolara yükseltildi.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan Şehriban Kıraç'ın haberine göre, cep telefonlarının fiyatları 28 Mart'tan itibaren yürürlüğe giren yeni bir düzenlemeyle, vergisiz fiyatı 3.800 TL (201 dolar) olan ithal bir telefon için fiyat artışı bekleniyor. Yapılan düzenleme gereği, telefonun fiyatı en az 2.500 TL artacak. Bu durum, ülkemizdeki tüketiciler için önemli bir fiyat artışı anlamına geliyor. Bu zamların etkisiyle, giriş seviyesi cep telefonlarının bile fiyatları 10.000 TL'nin altına düşmeyecek.

 


Geri Dön