27 / 02 / 2024

Çukurcuma'ya yabancı ilgisi

Çukurcuma'ya yabancı ilgisi

Tek Borsa dergisi bu haftaki sayısında Cihangir ve Çukurcuma'yı mercek altın aldı. Şuanki fiyatlar ne? Nereden, nereye geldi? Neden prim potansiyeli taşıyor?Emlak fiyatlarının tavan yaptığı Cihangir'de fiyatların kısmen daha ucuz olduğu Çukurcuma ve Boğazkesen Caddesi yatırımcıların gözdesi oldu... Talebin arttığı bölgede yatırım yapmak için birçok yabancı kökenli firma yer arıyor...

''Her zaman revaçta, ''Alıcısı hep var'', ''Buraya yatırım yapan her zaman kazanıyor''...Emlakçıların ağız birliği etmişçesine söylediği bu sözler, Beyoğlu'nun en popüler semtlerinden biri olan Cihangir için. Özellikle, sanat camiasından isimlerin rağbet gösterdiği Cihangir, son yıllarda Beyoğlu'nun en fazla prim yapan yerleri arasında. Daha düne kadar kendi halinde mütevazı bir semt olan bölgede, artan talebin etkisiyle emlak fiyatları da tavan yapmış durumda. Cihangir'e ilginin her geçen gün arttığını belirten Remax Beyoğlu Ofisi'nden Vildan Şelale, bölgedeki yüksek emlak fiyatlarına rağmen talepte herhangi bir azalma olmadığını belirtiyor.

Cihangir-Beyoğlu bölgesinin emlak piyasasının lokomotifi olduğunu söyleyen Aktif Gayrimenkul'den Semih Akgün ise, ''Emlak piyasasındaki herhangi bir kriz ya da kötü gidişat durumunda burası çok fazla etkilenmiyor. Kriz alında gayrimenkul sektöründe olabilecek düşmelere karşı dirençli bir bölge. Çünkü Cihangir'in her zaman alıcısı var. Buralarda satışta problem yaşanmıyor'' diyor.

Akgün bölgede, Firüzağa civarı, Susam Sokağı ve Cihangir Meydanı gibi yerlere okul ve hastanelere yakın olması nedeniyle her zaman talep olduğunu belirtiyor. Akgün'ün söylediğine göre, Susam Sokağı, Cihangir Meydanı ve çevresinde 3+1'den oluşan restore edilmiş binalardaki dairelerin kiralık fiyatları bin 250 dolardan başlayıp 4 bin dolara kadar gidiyor.

Firüzağa, Sıraselviler ve Akarsu Caddesi'nde 60-70 m2 bir dükkanın kiralık fiyatı 3 bin YTL- 6 bin dolar arasında değişiyor. Akgün, bölgedeki dükkanlar çok fazla el değiştirmediği için ticari gayrimenkul tarafında fazla bir hareketlilik olmadığından söz ediyor. Bölgede satılık dükkan bulmak ise bir hayli zor. Örneğin Firüzağa Meydanı'nda 150 m2 büyüklükteki 3-4 katlı satılık dükkan fiyatları 450 bin YTL'den başlayıp 800 bin dolara kadar çıkıyor.

Fiyatlar yerine oturuyor...

Cihangir'de emlak fiyatlarının son yıllarda çok şiştiğini belirten Nazar Emlak'tan Saik Gök ise, ''Fiyatlarında iki sene öncesinde bir balon vardı. Şimdi yerine oturuyor'' diyor. Gök, Cihangir'de fiyatların sürekli yükseldiği zannedilse de satılık fiyatlarının bir yıldır, kiralıkların ise iki yıldır aynı seviyede olduğunu söylüyor. Gök, birkaç yıldır yerinde sayan emlak fiyatlarının yeni hükümetin kurulması ve cumhurbaşkanının seçilmesinin ardından hızla yükselişe geçeceğini düşünüyor. Gök'e göre Cihangirde, önümüzdeki 6 ay içinde konut fiyatları yüzde 30 civarında artacak.

Gök, özellikle Akyol, Coşkun, Güneşli, Batarya ve Anahtar sokaklarının yanı sıra Cihangir ve Akarsu caddelerindeki satılık ve kiralık konutlara talep olduğunu belirtiyor. Gök'ün söylediğine göre buralarda konutların satılık fiyatları 300 bin YTL'den başlayıp 500 bin YTL'ye kadar gidiyor. Örneğin Akyol Caddesi'nde 90-100 m2 büyüklükteki renöve edilmiş kiralık bir dairenin fiyatı bin 200, Cihangir Caddesi ve Akarsu Sokak'ta bin 400, Coşkun Sokak'ta bin 300 YTL civarında. Yine bu civarlarda 30-50 m2 büyüklükteki bir dükkanın kiralık fiyatı 2 bin 500'den başlıyor.

Çukurcuma'nın yıldızı parlıyor...

Emlak fiyatları Cihangir'in diğer yerlerine göre kısmen daha ucuz olan Çukurcuma ise son dönemlerde oldukça revaçta. Genelde antikacı ve eskicilerin yoğun olarak bulunduğu bölgede, birbiri ardına film şirketleri ve sanat galerisi açılıyor. Remax Beyoğlu Ofisi'nden Vildan Şelale, bölgede film şirketi ve sanat galerisi açmak için yoğun bir talep olduğunu belirtiyor. Şilale, son 9 dokuz ayda 4-5 film şirketine yer kiraladıklarını ya da sattıklarını söylüyor.

Şelale, Çukurcuma'da kiralık fiyatları ortalama olarak 700-bin 500 YTL arasında değiştiğini söylüyor. Bölgede, en çok talep gören yerler ise Çukurcuma ve Faikpaşa caddeleri. Faikpaşa'da 100 m2 büyüklükteki 4 katlı bir bina 2 bin 500 dolardan kiralayabiliyor. Bölgede satılık binaların m2 fiyatları ise genelde bin-bin 500 dolardan civarında. Çukurcuma Caddesi üzerinde 80 m2, 2+1'den oluşan renöve edilmiş dubleks bir daire bin 500 YTL'den kiralanıyor. Nazar Emlak'tan Sait Gök de son dönemlerde Çukurcuma'nın yanı sıra Tophane'ye yakın bir konumda bulunan Boğazkesen Caddesi'nin de revaçta olduğunu söylüyor. Gök, ''Cihangir'de alacak yer bulamayınca buraya talep gösteriyorlar'' diyor.

Gök'ün söylediğine göre yatırım için arayışta olan yabancılar Çukurcuma ve Boğazkesen Caddesi'ni yakın markaja almış durumda. Gök, ''Türklerle ortaklık kurup Beyoğlu'nun iç kısımları, Yeniçarşı, Çukurcuma'da ve Boğazkesen'de eski binaları satın alıp renöve etmek isteyen birçok yabancı yatırımcı var. Şu an satın almak için yer arıyorlar. Buralarda 8-10 milyon dolarlık yatırım yapmak isteyen yabancılar olduğunu duydum '' diyor. Talebin etkisiyle özellikle Çukurcuma'da fiyatların yükselmeye başladığını söyleyen Gök, talep bu şekilde devam etmesi durumda buradaki emlak fiyatlarının Cihangir'i geçeceğini söylüyor.

 

Borsa yerine Cihangir'e yatırım yapın!

Cihangir'in hiçbir zaman popülaritesini yitirmediğini kaydeden Nazar Emlak'tan Sait Gök, ''Yatırımcılara buraya yüzde 100 yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum. Borsaya yatırım yaptıklarında kaybetme ihtimalleri hep var. Ama Cihangir'e yatırım yapmanın hiçbir riski yok. Buraya yatırım yaptığınızda 3-5 ayda yüzde 15-20 kazandırıyor'' diyor. Yatırımcılara özellikle konut almalarını tavsiye eden Gök, ''Telebin en fazla olduğu Akyol Sokak, Akarsu Caddesi, Coşkun Sokak, Güneşli Sokak, Batarya Sokak ve Anahtar Sokak'tan ev alıp kiraya verebilirler. Buraların kira getirisi yüksek'' diyor. Gök, önümüzdeki günlerde Çukurcuma ve Boğazkesen Caddesi'nin daha da prim yapacağını düşünüyor. Gök'e göre fiyatların şu an Cihangir'deki diğer bölgelere göre kısmen daha ucuz olduğu buralarda yatırım yapmanın tam sırası. Hemen belirtelim, Boğazkesen Caddesi'nde kiralık fiyatları 800 YTL civarında. Konutların satılık fiyatı ise 150-200 YTL arasında bulunuyor.

''Cihangir'de satın alınan bir konutu kiraya vermek çok kolay'' diyen Aktif Gayrimenkul'den Semih Akgün, Cihangir ve çevresinde gayrimenkul yatırımı yapanların her zaman kazançlı çıkacağını belirtiyor. Akgün'e göre Cihangir ve çevresi yatırımcı için her zaman tavsiye edilebilecek yerler arasında bulunuyor.

 

1 milyon YTL'ye daire...

Cihangir'de ortalama olarak 100 m2 büyüklükteki bir dairenin kiralık fiyatı bin 200 YTL'den başlayıp 3 bin YTL'ye kadar gidiyor. Cihangir'de genel olarak satılık dairelerin fiyatı 200 bin YTL'den başlayıp bulunduğu konuma göre artıyor. Örneğin en popüler yerler arasında bulunan Cihangir Caddesi ya da Coşkun Sokak'ta 150-200 m2 büyüklükte deniz gören dairelerin fiyatı 1 milyon YTL'ye kadar çıkabiliyor.

Kezban Gebetaş/Tek Borsa


Geri Dön