22 / 02 / 2024

Deprem bölgesindeki 100 bin konutun su teminini DSİ yapacak!

Deprem bölgesindeki 100 bin konutun su teminini DSİ yapacak!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı yaptığı açıklamada Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirlerde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından inşa edilecek projelere içme ve kullanma suyunun Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından sağlanacağını dile getirdi.

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalTarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı yaptığı yazılı açıklamada, asrın felaketi şeklinde nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası afette zarar gören şehirlerde yaşayan vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin edilmesi için Bakanlık tarafından yoğun çalışmalar yürütüldüğünü dile getirdi.

Konu ile ilgili olarak paylaşılan bilgilere göre meydana gelen deprem felaketinden hemen sonra içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla Devlet Su İşleri tarafından Malatya'da 41, Kahramanmaraş'ta 40, Hatay'da 36, Adıyaman'da 4 ve Osmaniye'de 5 olmak üzere 126 kuyu açıldığını kaydeden Bakan İbrahim Yumaklı, şöyle konuştu: "Açmış olduğumuz kuyularla saniyede yaklaşık olarak 2 bin 587 litre içme suyu sağlanarak 905 binden fazla vatandaşa içme suyu ve 576 hektar alana sulama suyu temin edildi. Asrın felaketi şeklinde nitelendirilen depremden etkilenmiş olan 11 şehrimiz ve bunlara bağlı ilçelerde içme suyu kaynakları, iletim hatları, arıtma tesisleri, depo bağlantı hatları ve depolarda meydana gelen tüm hasarlar giderildi. Arıtılmış su, il ve ilçelerin içme suyu depolarına kadar iletilerek vatandaşların hizmetine sunuldu. Ayrıca İller Bankası ile su ve kanalizasyon idarelerinin sorumluluğunda yer alan şehir şebekelerindeki arızalara bakım, onarım ve malzeme desteği sağladık."

Deprem bölgesindeki 100 bin konutun su teminini DSİ yapacak!

10 YERLEŞİM YERİ İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANDI


Bakan İbrahim Yumaklı, depremden etkilenmiş olan şehirlerde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapım çalışmalarına başlanan veya başlanacak olan yeni yerleşim yerlerinin acil içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla AFAD ile protokol imzalandığını söyledi. Bakan Yumaklı, "DSİ ile AFAD arasında imzalanan protokol kapsamında toplamda 27 yerleşim yerinde yaklaşık 100 bin konutun içme ve kullanma suyu DSİ tarafından sağlanacak." dedi.

Bu kapsamda ilk aşamada 52 bin konuta acil içme suyu temini için 10 yerleşim yeri için ihalelerin yapıldığını ve çalışmalara süratle başlandığını dile getiren Bakan İbrahim Yumaklı, "2. etapta kalan 17 yerleşim yeri için de proje çalışmaları aynı hızla sürüyor. Asrın felaketi şeklinde nitelendirilen depremlerden etkilenen şehirlerimizdeki vatandaşların ilk andan itibaren olduğu gibi bundan sonra da her daim yanlarındayız." dedi.

 

TOKİ  Ankara  Haymana kura çekilişi 27 Aralık'ta!

O ildeki 30 adet arsa ve arazi yüzde 20 indirimle satışa çıkıyor!

İBB'nin 'Yabancıya konut satışı askıya alınsın' önerisine sektörden yanıt geldi!


Geri Dön