24 / 04 / 2024

DHMİ'den Yeni Havalimanı'nın açılışının ertelendiği iddialarına yanıt!

DHMİ'den Yeni Havalimanı'nın açılışının ertelendiği iddialarına yanıt!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ocak, İstanbul Yeni Havalimanının açılışı için tarihin 29 Ekim 2018 olduğunun altını çizerek, "O tarihte bu havalimanımız açılacak." dedi.İnşaatı yapan ve havalimanını işletecek olan İGA Konsorsiyumu yetkilileri, havalimanın açılış tarihinin değiştiği iddiasının erçeği yansıtmadığını ifade ettiler. Benzer bir açıklamayı DHMİ de yaptı.

Konuyla ilgili olarak Yeni Birlik Gazetesi'nin görüşlerine başvurduğu Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ocak, İstanbul Yeni Havalimanının açılışı için tarihin 29 Ekim 2018 olduğunun altını çizerek, "O tarihte bu havalimanımız açılacak." dedi.

Ocak, sadece Türk Hava Yolları'nın (THY) yeterli miktarda test imkanı bulamadığını ileri sürerek ilk etapta 30 uçakla uçuşlara başlamak istediğini ve de taleplerinin tüm uçuşların başlayacağı 31 Aralık tarihine kadar kademeli olarak artırmak yönünde olduğunu belirtti.

ATATÜRK HAVALİMANI 2 YIL DAHA AÇIK

Bir diğer bilgi de Atatürk Havalimanı da zorunluluktan taşınma sonrası kapanmayacağı yönünde. Önemli destek birimleri uçak bakım-onarım hangarları, ikram ve hava trafiğinin yaklaşma-kontrol bölümü yaklaşık 2 yıl süreyle Atatürk Havalimanı'nda göreve devam edecek. Bu konudaki en önemli ayrıntı artık TAV işletmesi değil DHMİ işletmesi olarak havaalanının ilgili kısımlarının hizmet verecek olması.

Ayrıca kargo terminali de 3. Havalimanının da hazır olmadığı için kargo uçaklarının iniş kalkışları da zorunlu olarak en az 1 yıl süreyle Atatürk Havalimanı'ndan yapılacak.

Öte yandan özellikle ulusal ve uluslararası havayolu şirketlerine hizmet vermekte olan TURKISH DO & CO ikram mutfağının da taşınmasında sorunlar olduğu ve ilk etapta bu hizmetin TIR'lar aracılığıyla taşınması suretiyle verileceği de bildirildi.

Ayrıca iş jetleri için hizmet veren Genel Havacılık Terminali de Atatürk Havalimanında kalacak. Çünkü 3. Havalimanında böyle bir hizmet için de henüz bir yapılanma yok.

YENİLENEN DEVLET KONUKEVİ

Bir diğer detay da, geçtiğimiz günlerde 3 ay süren tadilat ve bakım çalışmalarının tamamlanmasının ardından ilk kez görüntülenen Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nin de yerinde hizmet veremeye devam edecek olması.

Özellikle başta Cumhurbaşkanlığı uçuşları olmak üzere tüm devlet uçuşlarının da bu alandan devam edeceği gelen bilgiler arasında.


 


Geri Dön