12 / 04 / 2024

Divan Otellerine üçüncü kardeş geliyor

Divan Otellerine üçüncü kardeş geliyor

Günün ikinci bombası Divan Otel'den geldi. Şirket İstanbul'da üçüncü otelini açıyor. Yeni Divan Otel nerede? Ne zaman açılıyor? Ayrıntılar için tıklayınKoç Holding Turizm Grubu şirketlerinden Divan, şehir otelciliği alanında başlattığı büyüme hamlesine bu kez İstanbul'un Anadolu yakasındaki en büyük oteli Divan İstanbul Asia ile devam ediyor.

Divan İstanbul Asia projesinin imza töreni, 12 Temmuz 2007 Perşembe günü Divan İstanbul Oteli'nde, Divan Genel Müdürü Joep Bakx , yatırımcı firma Şahsuvaroğlu Grubu adına Genel Müdür Murat Şahsuvaroğlu ve Divan üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Divan, ''şehir otelciliği'' alanında ''gerçek business class'' konsepti ile yurt içi ve yurt dışındaki önemli şehirleri hedef alarak başlattığı stratejik büyüme süreci kapsamında yer alan Divan İstanbul Asia ile İstanbul'daki otel sayısını üçe çıkartacak.

Sabiha Gökçen Havalimanı ile E-5 karayolunun bağlantı noktasında yer alan Divan İstanbul Asia Oteli, havalimanına 9 km, İstanbul Park pistine 16 km, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ne 20 km ve Tuzla Organize Sanayi Bölgesi'ne 17 km uzaklıkta yer alıyor. Bölgenin ihtiyaç ve taleplerine yönelik bir iş oteli olaran hizmet verecek Divan İstanbul Asia projesinin imza töreninde konuşan Divan Genel Müdürü Joep Bakx ''2008 yılının sonunda hizmete açmayı planladığımız Divan İstanbul Asia'da, çeyrek asırdır Koç Topluluğu'nun ayrılmaz bir parçası olan Şahsuvaroğlu Grubu ile güç birliği yaptık. Anadolu Yakası'nın hızla gelişmekte olan bölgelerinden Pendik'te yer alan bu otel ile İstanbul'un ''karşı'' yakasına, şehir otelciliğinde ''gerçek business class'' anlayışını getirecek ilk büyük zincir otel grubu olacağız.'' dedi.

Divan Otelleri olarak 2012 yılına kadar 21, 2017 yılına kadar da toplam 58 Divan oteline ulaşma hedefi doğrultusunda büyük bir hızla ilerlediklerini vurgulayan Bakx konuşmasına otelin sahip olduğu özellikleri belirterek devam etti: ''Divan İstanbul Asia, 280 oda ve 520 yatak kapasitesi ile Anadolu Yakası'nın en büyük oteli konumunda olacak. 40 bin m2 bir alanda 23 katlı olarak inşa edilecek olan Divan İstanbul Asia, 5 yıldız standartlarına sahip. En küçük odası 33 m2 olan bu yeni otelimizde ayrıca 5 adet 100 kişilik, 1 adet de 1000 kişilik olmak üzere çok amaçlı 6 adet toplantı salonu bulunacak.

Anayolların kesiştiği noktadaki konumu itibariyle kolay ulaşım ve geniş otopark imkanı sunacak otelimizde, restaurant, spor kompleksi, kapalı yüzme havuzu ve SPA gibi yaşam alanları da yer alacak. Divan İstanbul Asia'nın odalarında konuklarımızın tüm profesyonel ihtiyaçlarına cevap veren tam donanımlı teknolojik altyapı da bulunacak. Ayrıca misafirlerimiz otelin en üstünde bulunan 4 ayrı katta ''executive'' hizmetlerden de yararlanabilecek.''

Yatırımcı firma Şahsuvaroğlu Grubu adına imza törenine katılan Genel Müdür Murat Şahsuvaroğlu ise konuşmasında Anadolu yakasında, Pendik'in bölgedeki gelişmelerle gitgide önem kazanan konumunu ve Divan gibi güçlü bir zincir otel grubuna duyulan büyük ihtiyacı dile getirdi. Şahsuvaroğlu; ''Yerli ve yabancı pek çok otel grupları ile görüşmelerimiz olmasına rağmen, 25 yıllık iş ortağımız Koç Holding'in çalışma kültürü, disiplin ve prensiplerinin bu yatırımımızı daha değerli kılacağına inandık ve Divan ile ortaklık yapma kararı aldık. Divan'ın bu alandaki yarım asırlık tecrübesi, Divan markasına duyulan güven ve markanın şehir otelciliği alanındaki planlı ve istikrarlı büyüme stratejisi, bu ortaklık kararını alırken bizi çok olumlu yönde etkiledi.

Divan'la ilk otel yatırımımız için Pendik bölgesini seçtik. Şirket merkezimizin yıllardır bu bölge üzerinde yer alması dolayısıyla buradaki gelişimi ve ihtiyaçları çok net değerlendirme şansımız oldu. Formula 1'in İstanbul'a gelmesi ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nın kullanım kapasitesinin artması sonucu, bölgede ciddi bir otel ihtiyacı doğdu. Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz günlerde yapılan havaalanı ihalesi şartlarına göre de dış hatlar terminali yıllık 10 milyon yolcu kapasitesine ulaştırılacak Aslında bu ihtiyaç sadece bizim yatırım yaptığımız Pendik-Kaynarca bölgesi için değil, tüm İstanbul Anadolu Yakası için geçerli. Pendik ve çevresi, yerli ve yabancı birçok şirketin genel müdürlük ve yönetim binaları için tercih ettiği, her anlamda gelişen ve gelecek vaadeden bir lokasyon olduğu için önceliği bu bölgeye verdik. Bölgedeki önemli yatırımlar arasında 500 yat kapasiteli Pendik Marina, 150.000 m2' lik alana sahip Avrupa'nın ikinci büyük fuar ve kongre merkezi, Kaynarca'da yapımı devam eden 450 yataklık yeni devlet hastanesi ve Tepeören ile Akfırat ilçelerindeki müstakil konut ağırlıklı yapılanmayı sayabiliriz'' dedi.

Yatırım maliyeti arsa bedeli hariç 45 milyon dolar olarak belirlenen Divan İstanbul Asia Oteli ile birlikte Divan, Türkiye çapında toplam 1512 oda sayısına ulaşacak.

 

 

Divan Otelleri:

Divan İstanbul, 175 oda

Divan City İstanbul, 144 oda

Divan Moment Ankara, 83 oda

Divan Antalya Talya, 204 oda

Divan Marmaris Mares, 440 oda

Divan Bodrum Palmira, 60 oda

Divan Gaziantep, 126 oda


Geri Dön