21 / 02 / 2024

Diyarbakır Surlarının çevresindeki kaçak yapılar yıkılıyor!

Diyarbakır Surlarının çevresindeki kaçak yapılar yıkılıyor!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Diyarbakır Surlarının çevresindeki kaçak yapılar yıkılıyor.

Referans Göktürk'te konut almak isteyenler için lansmana özel indirim!Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Diyarbakır Surlarının çevresindeki kaçak yapıların yıkımı sürüyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, merkez Yenişehir ilçesinin Köşkler Mahallesi'ndeki tarihi surlara yapışık kaçak yapıların yıkımı için kamulaştırma çalışmalarına devam ediyor.

Çalışma kapsamında ilk etapta surların dış çeperinde yer alan ve sur koruma bandı içerisinde kalan, çoğu tapusuz, gecekondu niteliğindeki kamulaştırılan toplam 41 yapı yıkıldı.

Aynı mahallede ikinci etap çalışmaları doğrultusunda kamulaştırılan toplam 29 yapı için yıkım işlemi başlatıldı.

Çalışmalar tamamlandığında Ben-u Sen Vadisi olarak adlandırılan bölge, kaçak yapılardan arındırılarak Hevsel Bahçelerine kadar uzanan "yeşil kuşak" oluşturulması planlanıyor.

- "Yıktığımız evlerin bir kısmı dış sur temellerini kullanmış"

Vali Münir Karaloğlu, yıkım çalışmalarıyla ilgili incelemelerden sonra yaptığı açıklamada, Diyarbakır Surları ile ilgili son dönemde farklı çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Urfakapı'dan Yedikardeş burcuna kadar olan bölgede büyük bir restorasyon çalışması olduğunu dile getiren Karaloğlu, bir taraftan da surların, bitişik olarak zaman içerisinde yapılan çarpık yapılardan arındırılarak ihtişamının ortaya çıkarılması ile ilgili kamulaştırma çalışması sürdürdüklerini söyledi.

Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birinci etapta Benusen Mahallesi'nde 41 yapının kamulaştırılması ve temizlenmesi çalışmaları tamamlandı. O çalışmadan sonra gördük ki; surlarda çarpık yapılaşmanın gizlemiş olduğu çok muhteşem kitabeler, nişler var. Şimdi bulunduğumuz mahallede ikinci etap kamulaştırma çalışmalarına başladık. Burada da yine 29 binanın kamulaştırması tamamlandı, yıkımına başlandı. Diyarbakır Surlarında da diğer şehir surlarında olduğu gibi bir iç, bir de dış sur var. Bizim dış surlar neredeyse tamamen ortadan kalkmıştı. Burada dış surun temellerine rastladık. Yıktığımız evlerin bir kısmı ev temeli olarak dış sur temellerini kullanmış."

Diyarbakırlıların kendilerinden kentin en önemli kültürel varlığı olan surların korunması ve ihyası ile ilgili çalışma talep ettiğini dile getiren Karaloğlu, bu talebi de dikkate alarak çok önemli mesafeler kat ettiklerini söyledi.

Karaloğlu, ikinci etap kamulaştırmanın finansal kaynağını Çevre ve Şehircilik Bakanlığının karşıladığına değinerek, Diyarbakır halkı adına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a teşekkür etti.

İmkanlar çerçevesinde bölgenin tamamını kamulaştırarak, surların ihtişamının ortaya çıkmasını arzu ettiklerini dile getiren Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Evler zaman içerisinde surlara yapışık olarak inşa edilmiş. Bunları temizleyip daha sonra surlarla ilgili restorasyon çalışmalarımızı tamamladığımızda, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan bu yapıyı inşallah gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde taşımış olacağız. Surun dışından kesintisiz olarak insanların yürüyerek seyahat etmesini arzu ediyoruz. Millet Bahçesine kadar kesintisiz yürüyebilmeyi sağlayacak kamulaştırma çalışmalarımız devam edecek. Bundan sonra üçüncü ve dördüncü etap çalışmalarımız olacak. Kaynak buldukça bu çalışmalara devam edeceğiz. Önceliğimiz surlara bitişik olarak yapılmış ve zarar veren yapıları yıkıp, oradan taşlarını ayıklayıp, tekrar surların restorasyonunda kullanmak."

 

Diyarbakır OSB, Koronavirüs salgınında bile yatırımcının gözdesi oldu!


Geri Dön