01 / 03 / 2024

Diyarbakır'da Belediye bütçesinin yüzde 78'ini yatırıma harcandı!

Diyarbakır'da Belediye bütçesinin yüzde 78'ini yatırıma harcandı!

Altyapı ve üstyapı yatırımlarını aralıksız sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında bütçesinin yüzde 78'ini yatırım, mal ve hizmet giderlerine harcadı. Belediyenin gerçekleştirdiği yatırımların bazıları şöyle...Altyapı ve üstyapı yatırımlarını aralıksız sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında bütçesinin yüzde 78'ini yatırım, mal ve hizmet giderlerine harcadı. 


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında 15 bin kilometrekarelik hizmet ağında 13 kırsal, 4 merkez ilçe ve 1042 köyde temel hizmetlerini aralıksız sürdürerek, bütçesinin yüzde 78'ini yatırım, mal ve hizmet giderlerine ayırdı. Sadece yol yapım, hizmet ve mal giderlerine 145 milyon, inşaatlara 42 milyon, ulaşıma 63 milyon, park ve yeşil alanlara 32 milyon lira yatırım yapan Belediye, bunun yanı sıra kadın, yerel ekonomi, çevre, sosyal hizmet, işletme, itfaiye, sağlık, imar alanlarında önemli hizmetlere imza attı. 


ÜSTYAPI YATIRIMLARI SÜRDÜ


2015 yılında kent merkezinde 270 bin ton asfalt üreterek 170 kilometre yol asfaltlayan, 15 kilometre yeni yol açan Büyükşehir Belediyesi, 13 kırsal ilçe grup mahalle yollarında 750 kilometre yol asfaltladı, 400 kilometre stabilize yol, 16 menfez yaptı, 60 bin metrekarelik alana parke taşı döşedi, yıl içinde 29 adet iş makinesi satın alarak hizmet üretme kapasitesini arttırdı. 


480 öğrenci kapasiteli iki kreş inşa eden, 10 kilometre bisiklet yolu ile yürüyüş parkuru yapan, 1000 kişilik spor salonu, kültür kongre merkezi, din kültür merkezi, kız yurdu inşaatı, cadde genişletme çalışmaları yürüten Belediye, bu çalışmalara da 42 milyon lira harcadı. Günde 800 ton atık bertaraf ederek kentin tüm ana arterlerini günde iki kez temizleyen Belediye, 100 milyon liraya mal olacak Katı Atık Entegre Tesisi'nin inşaatına da start vererek, kentin 15 yıllık rüyasını gerçekleştirme yolunda önemli bir adım attı. 


TOPLU TAŞIMA GÜÇLENDİRİLDİ


Yıl içinde 59 adet doğalgazla çalışan otobüs satın alarak çevre dostu ulaşım hizmetini başlatan, 10 adet otobüs satın alarak toplu taşıma araç filosunu güçlendiren Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere toplu taşıma hizmeti verdi, duraklar yaptı, trafik levhaları yerleştirdi, doğalgazlı otobüsler için dolum istasyonu inşa etti. İki araç otoparkı ile batı ilçe otogarını tamamlayan, Eğil'de feribotla ulaşım hizmeti vermeye başlayan Büyükşehir Belediyesi, ulaşım hizmetine 63 milyon lira harcama yaptı, hafif raylı sistem projesine kredi arayışlarını sürdürdü. 10 itfaiye aracı alarak Diyarbakır İtfaiyesi'nin araç kapasitesini arttıran, tüm ilçelere itfaiye şubeleri açan ve her birine itfaiye araçları tahsis eden Belediye, binlerce yangına müdahale etti. 


BİNLERCE AĞAÇ DİKİLDİ


2015 yılında park ve yeşil alan çalışmalarına 32 milyon lira yatırım yaparak Vedat Aydın Parkı'nı hizmete açan, Anıtpark'ı yeniden düzenleyen, Sümerpark'ta Güneş Enerji Santrali kurarak enerji giderini sıfırlayan Büyükşehir Belediyesi, Kent Ormanı' na 11 bin 151 adet ağaç dikti, Meyve Bahçeleri oluşturdu, 2 milyon ağaç, çiçek, çalı, tohum üretti, dikti, yetiştirdi, Sur dipleri aydınlatma projesine start vererek tarihi surların ve dibindeki parkların daha iyi aydınlatılması çalışmalarını yürüttü. 

Mevsimlik işçi göçünü önleyecek çalışmalara hız vererek, kent bostanları oluşturdu, dört projesine hibe desteği aldı. Çınar'ın Ovabağ Mahallesi'ne gölet yaparak, yapımını tamamladı, üç göleti tamir etti. 


MİLYONLARCA LİRALIK ALTYAPI YATIRIMLARI YÜRÜTÜLDÜ


Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü ise, tüm imkan ve emek gücünü altyapı çalışmalarına ayırdı. 180 kilometre içme suyu ve kanalizasyon şebekesi döşedi. 31 adet enerji nakil hattı. 24 adet depo, 12 bin metre sondaj yaptı. Tüm ilçelere arıtma tesisi projesi hazırladı. Sözleşme bedeli 25,6 milyon avro olan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ni tamamlayarak deneme testlerine başlayan Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdiırlüğü'nün IPA projesi kapsamında yürüttüğü yağmursuyu ve kanalizasyon çalışmasının ise yüzde 95'i tamamlandı. DİSKİ'nin kendi bütçesiyle ve IPA projeleri kapsamında yaptığı yatırım miktarı 19 ayda 263 milyon lira olarak gerçekleşti. 


Sosyal hizmet çalışmalarını da aralıksız sürdüren Belediye, geçen yıl 10 çocuk oyun odası açtı. Ders Destek Programından ve Çocuk Oyun Odalarından bin 850 çocuk, mesleki eğitim kurslarından 3 bin 200 kişi, Çocuk Yaz Kampı'ndan 1100 çocuk, Yaz Spor Okullan'ndan ve sportif faaliyetlerden binlerce kişi yararlandı. Üniversite öğrencilerine hafta içi her gün sıcak çorba hizmeti sunularak günde 1000 kase çorba ücretsiz dağıtıldı. Kentin üç ayrı noktasına Engelli Şarj İstasyonları kuruldu, doğa yürüyüşleri, spor turnuvaları düzenlendi, Sur'dan göç etmek zorunda kalan ailelere, Şengallilere yardım edilmeye devam edildi. Hevra Destek Merkezi hizmete açıldı, kadına yönelik şiddete karşı Acil Destek Hattı ile İlk Adım İstasyonu kuruldu. 


Kent Müzesi ile ilçelerde dört kültür sanat okulu hizmete açıldı, kitap fuarı, fotoğraf günleri, tiyatro festivali düzenlendi, kütüphane hizmetinden 93 bin öğrenci faydalandı. 


Diyarbakır Pasurun Sesi


Geri Dön