20 / 06 / 2024

Doğalgazda merkezi sistem hem binanın ömrüne hem de cebe faydalı

Doğalgazda merkezi sistem hem binanın ömrüne hem de cebe faydalı

Doğal gaz kullanımının her geçen gün yaygınlaştığı Türkiye'de uzmanlar, merkezi sistem kullanımının hem bina ömrüne hem de vatandaşın cebine katkı sağlayacağına dikkat çekiyor.Makine Mühendisleri Odası Erzurum Şube Başkanı Abdulgafur Yeniay, yaptığı açıklamada, Türkiye'de son yıllarda doğal gaz kullanan illerin sayısında artış olduğunu belirterek, özellikle doğal gaz kullanımı ve denetimi konularında gereken hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Yeniay, doğal gazın merkezi sistemle kullanımının önemine dikkat çekerek, "Olası depremlerde merkezi sistemde doğal gaz kullanımı daha az hasar ve can kaybına neden olur" dedi.

Bireysel ısınmanın binanın ısı dengesini bozduğunu ifade eden Yeniay, şunları kaydetti: "Münferit ısınmada, bir kat ısınıyor bir kat ısınmıyor. Dairenin birisi az ısınıyor, diğeri çok. Bu da binalarımızda terlemelere neden oluyor.

Özellikle mantolanmamış binalarda büyük sıkıntı oluşturuyor. Erzurum'da binalarımızın yüzde 98'inin mantolanmamış binalar olduğu da göze alınırsa konunun önemi daha çok anlaşılır. Terlemeler zaman içerisinde binaların önce sıvalarının dökülmesine neden olur. Betonarme yapının zayıflamasına sebebiyet verir. Ayrıca en önemlisi bu terlemeler, betonarme yapı içerisindeki demirlerin rutubetlenerek, korozyona uğramasına sebep olur ve betonun mukavemetinin düşmesini sağlar. Bu durum özellikle olabilecek depremlerde de daha fazla hasarın ve can kaybının artması demektir."

-BÜYÜK ŞEHİRLERDE DOĞAL GAZ KULLANIMI...-

Yeniay, büyük şehirlerde doğal gaz kullanımına dikkat çekerek, "Özellikle büyük şehirlerde uygulama denetimlerde büyük aksaklıklar göze çarpıyor" dedi.

Küçük şehirlerde uygulamaların daha düzenli yapıldığını anlatan Yeniay, şöyle devam etti: "Örneğin büyük şehirlerde özellikle kombiler uygun yerlere konulmuyor. Bu müthiş bir enerji kaybına neden olmaktadır. Yüzde 30'lara kadar enerji kaybına neden olur. Ayrıca havalandırma menfezleri de birçok konutta yer almıyor. Bacalar uygun olmaması da can kaybı ve zehirlenme riskini artırmaktadır. Baca uygulamasının yapılmamasının diğer bir olumsuz etkisi ise görüntü kirliliğine sebep olmasıdır. Eski binalarda baca sistemi doğal gaza uygun olmayabilir ancak yeni binalarda bu sisteme dikkat etmesi gerekmektedir."

-EKONOMİK VE VERİMLİ DOĞAL GAZ KULLANIMI...-

Yeniay, enerjide dışa bağımlı olan Türkiye'de henüz doğal gazın ekonomik ve verimli kullanılacak konuma gelemediğini ifade etti.

Denetimin küçük şehirlerde EPDK tarafından firmalara verilmesinin, denetimlerin daha iyi yapılmasını sağladığını kaydeden Yeniay, "Ülke genelinde yanlış uygulamalar yapılıyor. Özellikle ekonomik kullanım konusuna dikkat edilmelidir. Merkezi sistem daha ekonomik. MMO olarak vatandaşlarımızın bilinçlenmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz" diye konuştu.

Yeniay son olarak doğal gaz kullanımı ile ilgili hazırlanan kanun tasarısının yönetmelikler doğrultusunda yürürlüğe konmasıyla birlikte enerjinin daha ekonomik ve verimli kullanımının sağlanabileceğini sözlerine ekledi.


Geri Dön