22 / 02 / 2024

Doğu ve Güneydoğu Anadolu 105 milyar lira yatırım yapıldı!

Doğu ve Güneydoğu Anadolu 105 milyar lira yatırım yapıldı!

Son 13 yılda Türkiye genelinde yapılan 462,8 milyar lira yatırımının yaklaşık dörtte biri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine tahsis edildiği bildirildi.

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalTürkiye'de son 13 yılda, ulaştırma, eğitim, sağlık, enerji, orman ve su ile  TOKİ  yatırımlarına toplam 462,8 milyar lira ayrıldı, bunun dörtte biri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine tahsis edildi.Türkiye'de son 13 yılda, ulaştırma, eğitim, sağlık, enerji, orman ve su ile TOKİ yatırımlarına toplam 462,8 milyar lira ayrıldı, bunun yaklaşık dörtte biri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine tahsis edildi.


AA muhabirinin çeşitli bakanlıkların verilerinden derlediği bilgilere göre, son 13 yılda Türkiye'nin 81 iline, 6 önemli yatırım alanında toplam 462 milyar 791 milyon lira tahsis edilirken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bu yatırımlardan ayrılan payın büyüklüğü 105,4 milyar lirayı buldu. Söz konusu dönem boyunca Doğu Anadolu Bölgesi'ne ayrılan yatırım tutarı 55 milyar 917 milyon lira, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne ayrılan pay da 49 milyar 451 milyon lira oldu. Böylelikle söz konusu dönemde Türkiye genelinde yapılan yaklaşık her dört yatırımdan biri bu bölgelere katkı sağladı.


Doğu Anadolu Bölgesi'nde yatırımlardan en fazla payı 9,7 milyar lira ile deprem yaralarının sarılmaya çalışıldığı Van aldı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise 10,6 milyar lira ile Şanlıurfa ilk sırada yer buldu.


AA


Geri Dön